Článek
Růst čistého zisku byl podle společnosti kromě provozních vlivů způsoben také loňskou ztrátou 11,6 miliardy korun související s opravnými položkami k majetku.
ČEZ nyní očekává celoroční čistý zisk pro letošní rok mezi 60 a 65 miliardami korun. Odhad je ale vystaven riziku vývoje cen komodit, disponibility výrobních zdrojů a riziku potenciálního zavedení sektorové či jiné daně v ČR.
"Aktuální predikce celoročního zisku indikuje rekordní dividendu pro akcionáře. V případě stanovení dividendy na horní hranici intervalu platné dividendové politiky, by mezi akcionáře bylo rozděleno 48 až 52 miliard Kč. Pro majoritního akcionáře Českou republiku by to znamenalo příjem 34 až 36 miliard Kč," uvedl předseda představenstva a ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Podle finančního ředitele ČEZ Martina Nováka se na výsledcích za pololetí i na odhadech na celý rok promítají vysoké ceny energií, ale i úspěšné období tradingových obchodů, které dosáhly za první pololetí sedmi miliard korun. Promítla se také vyšší výroba jaderných zdrojů o tři procenta. "Tři procenta se tolik nezdá, ale na jaderné elektrárně je to hodně," řekl Novák.
Akcie ČEZu kvůli pravděpodobnosti speciální daně padají
Výroba elektřiny z obnovitelných a jaderných zdrojů v prvním pololetí meziročně stoupla o jedno procento na 16,8 TWh. Naopak výroba z uhelných a paroplynových zdrojů klesla o šest procent na deset TWh kvůli nižší výrobě v elektrárně Počerady.
Spotřeba poklesla
Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce meziročně klesla o čtyři procenta, pokud se klimaticky a kalendářně přepočte, pak o dvě procenta.
Velké podniky spotřebovaly o dvě procenta elektřiny méně, domácnosti pak o 11 procent méně. Vliv na to měly především nadprůměrné teploty v letošním prvním pololetí. Loni v prvním pololetí také lidé kvůli epidemii covidu častěji pracovali z domova.
ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.