Článek
Za kilowatthodinu silové elektřiny se do čtvrtka u dvouletého fixu platilo u nejrozšířenější distribuční sazby D02d v distribuční oblasti ČEZ Distribuce 2,64 Kč. Od pátku je to již 4,30 Kč.
Cena silové složky tak stoupla o 63 procent. U tříleté fixace ode dneška u této sazby platí cena 3,91 Kč, kdežto ještě včera činila 2,60 Kč. Nárůst u silové složky tak činí 50 procent.
Kdy pomine zdražování energií, nelze odhadnout. Fixovat teď se ale může prodražit, říká Šnobr
U dvouleté fixace při průměrné roční spotřebě 2500 kWh, jak ji u svých zákazníků uvádí samotný ČEZ, je tedy roční rozdíl v platbě 4150 korun a u tříletého fixu 3275 Kč.
Největší distributor v zemi
Distribuční oblast ČEZ zahrnuje většinu republiky vyjma Prahy (distribuční oblast PRE) a jižních Čech a Moravy (distribuční oblast E.ON). I ve zbylých oblastech sazby zdražily, s drobnými rozdíly.
Silová elektřina je jenom část ceny na faktuře spotřebitele – tvoří necelou polovinu. Zbytek tvoří regulovaná složka, v níž je například poplatek na distribuci, příspěvek na obnovitelné zdroje nebo stálá měsíční platba za jistič.
Ceny zemního plynu letos vzrostly už o více než 800 procent
Podle nového sazebníku tedy od pátku celková cena za elektřinu u dvouletého fixu včetně regulované složky činí 6,47 Kč za kilowatthodinu, když do včerejška to bylo 4,78 Kč. U tříleté fixace se pak platilo 4,74 Kč a v pátek je to již 6,05 Kč.
To ale ještě není konečná cena. K tomu je potřeba připočítat platbu za jistič (závisí na rezervovaném výkonu jističe), příspěvek na obnovitelné zdroje (který je pro všechny domácnosti stejný – 60 haléřů za každou spotřebovanou kWh) a stálou měsíční platbu. Tyto zmíněné platby znamenají u průměrné domácnosti další stokoruny měsíčně navíc.
Většině zákazníků se ale zatím ceny u největšího českého dodavatele nemění. Nejvíce jich má smlouvu na dobu neurčitou, a u té zatím zůstávají ceny stejné jako doposud. Stejně tak zákazníkům s již sjednanými fixními smlouvami zůstávají ceny neměnné.