Hlavní obsah

ČEZ se stahuje z Bulharska, prodal svá aktiva firmě Eurohold

Aktualizováno

Energetická skupina ČEZ prodala svá aktiva v Bulharsku tamní firmě Eurohold za 335 milionů eur (8,6 miliardy korun), informovala ve čtvrtek mluvčí ČEZ Alice Horáková. ČEZ se tak stahuje z Bulharska. Transakci ještě musí schválit bulharský antimonopolní úřad a bulharský energetický regulační úřad.

Foto: Milan Malíček, Právo

Ředitel ČEZ Daniel Beneš

Článek

Loni v únoru podepsal ČEZ smlouvu o prodeji s bulharskou společností Inercom. Začátkem letošního dubna ji však česká energetická firma ukončila s odůvodněním, že ji zmařil bulharský stát. Závaznou nabídku na koupi bulharských aktiv ČEZ mezitím podal Eurohold.

Kvůli hospodaření ČEZ v Bulharsku ve čtvrtek podali Piráti trestní oznámení. ČEZ podle nich přišel o několik miliard v souvislosti s investicí do tamní černouhelné elektrárny Varna. ČEZ podle svého vyjádření prodal elektrárnu transparentně a vybral nejvýhodnější nabídku.

Eurohold je podle ČEZ největší bulharská veřejně obchodovaná společnost a významný hráč na trzích střední a jihovýchodní Evropy. „Firma plánuje financovat akvizici a refinancovat stávající úvěry bulharských společností skupiny ČEZ částečně z vlastních zdrojů a částečně úvěry od předních světových bank,” uvedl ČEZ ve své zprávě.

Do balíku prodávaných firem ČEZ patří CEZ Bulgaria (od roku 2005 zastupuje Skupinu ČEZ na bulharském trhu a koordinuje činnosti firem), CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria (od roku 2015 poskytuje informační a telekomunikační služby), Free Energy Project Orešec a Bara Group. Nejvýznamnější z nich je distribuční CEZ Razpredelenie Bulgaria.

ČEZ, který je ve většinovém vlastnictví českého státu a je největší tuzemskou energetickou firmou, vede mimo jiné od roku 2016 arbitrážní řízení s bulharskou vládou. Požaduje po ní stovky milionů eur, protože údajně nedokázala ochránit jeho energetické investice v zemi. Firma dostala například pokuty za zneužívání dominantního postavení.

Naposledy loni v prosinci přes 28 milionů korun. ČEZ tehdy oznámil, že se odvolá. Na bulharský trh vstoupil ČEZ ke konci roku 2004. V současnosti jeho bulharská distribuční společnost dodává elektřinu více než třem milionům obyvatel Bulharska. V roce 2018 prodaly společnosti CEZ Elektro Bulgaria a CEZ Trade Bulgaria koncovým zákazníkům 10,5 terawatthodiny elektřiny.

ČEZ plánuje kromě Bulharska prodat majetek i v Rumunsku a Turecku. Podle Hospodářských novin se chce skupina ČEZ zbavit také distribuční a obchodní společnosti, kaskády malých vodních elektráren a možná také větrného parku v Rumunsku i podílu v elektrárnách v Turecku. „Přemýšlíme nad tím, že bychom v rámci snižování emisí CO2 ve skupině odešli i z Polska, kde máme dvě uhelné elektrárny,” řekl deníku koncem května Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Výběr článků

Načítám