Článek
ČEZ podle úřadu odkládal podpis dohody o koupi zařízení potřebného k připojení bulharského investora k síti.
Mluvčí společnosti ČEZ podle agentury Reuters uvedla, že firma zatím rozhodnutí úřadu neobdržela. Dodala nicméně, že ČEZ bulharské zákony neporušuje a obrátí se na soud.
Pro největší českou energetickou firmu, která jen v prvním čtvrtletí vydělala 7,6 miliardy korun, není pokuta pro hospodaření zásadní.
Bulharské úřady v roce 2013 obvinily ČEZ a další distributory elektřiny Energo-Pro a EVN ze zneužívání pozice na trhu a zahájily kroky k odebrání jejich licencí. Řízení o odebrání licence ale tamní regulační úřad zastavil, protože pro něj nenašel žádný důvod.
Bulhary rozzlobily vysoké faktury
Na počátku byly tehdy masové protesty bulharské veřejnosti proti vysokým cenám elektřiny. Ceny za proud se tehdy zvýšily kvůli delšímu zúčtovacímu období, které se navíc překrývalo s chladnější zimou, a tedy i vyšší spotřebou.
Demonstranti proto požadovali odebrání licencí zahraničním distributorům. Nespokojenost lidí namířená nejprve proti českým firmám ČEZ a Energo-Pro a také rakouské EVN, které zajišťují v Bulharsku distribuci elektřiny, se záhy obrátila proti bulharské politické elitě. Protesty tak skončily demisí vlády a předčasnými volbami.