Článek
Ještě loni v listopadu rada předpokládala, že na dluhovou brzdu narazí veřejné finance až o rok později.
Dluhová brzda |
---|
Stanoví hranici, při jejímž překročení musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Stanovená je na úrovni 55 procent hrubého domácího produktu. |
„Hlasujete skutečně o průlomové změně veřejných financí, která jestli bude realizována, tak bude znamenat potřebu podstatně zvyšovat daně,” varovala Zamrazilová. Daně podle ní bude nutné zvýšit nejpozději za dva roky, až se ekonomika bude blížit dluhové brzdě.
Zamrazilová poukazovala na to, že jde od konce roku 2018 o vzestup dluhu, jaký česká ekonomika zaznamenala v době finanční krize od let 2008 a 2009 až do roku 2014.
Hluboké deficity mohou vést ke snížení životní úrovně, říká předsedkyně Národní rozpočtové rady
„To, co tehdy zatěžovalo veřejné finance pět nebo šest let, nyní zvládneme za dva roky,” uvedla.
„A jestliže by se k tomu přidal ještě ten deficit pro rok 2022, tak bychom byli minimálně na 50 procentech a už velmi bychom atakovali dluhovou brzdu. Podle našich propočtů ze včerejška jí dosáhneme v roce 2024,” dodala.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) poslancům řekla, že veřejný dluh by měl ke konci roku stoupnout na 45 procent HDP. „Patříme mezi země s nejnižším zadlužením a nejlepšími ratingy. Je naší povinností využít tohoto skvělého postavení a pokračovat v masivní podpoře ekonomiky,” argumentovala.