Článek
Vyplynulo to z jednání zástupců akademicko-podnikatelské mise. „Nejvíce oceňuji vstřícnost ománské strany pro zahájení rozhovorů o dodávkách zkapalněného zemního plynu do České republiky i nabídku realizace české investice do zkapalňování zemního plynu ve speciální ekonomické zóně,“ uvedl v pátek honorární konzul Sultanátu Omán Ivo Vaněk.
Zvýšené dodávky amerického LNG Evropu nespasí
Omán podle Vaňka nemá velké přebytky zkapalněného plynu. „Co vyrobí, to prodá, ale rezervy tam ještě v každém případě jsou a Omán je připravený pomoci České republice ve svízelné situaci,“ uvedl Vaněk s odkazem na hrozbu zastavení dodávek ruského plynu do Evropy.
Možnou výrobu LNG v Ománu by podle něj mohl zainvestovat soukromý subjekt z Česka nebo stát jako takový. ČR by díky tomu podle něj nakupovala a zkapalňovala plyn za ty nejlepší ceny, možné přebytky by mohla podle Vaňka například také prodávat dalším státům EU. „Česká republika tuto nabídku dostala a já ji tímto prezentuji,“ uvedl Vaněk.
Akademicko-podnikatelská mise do Ománu se uskutečnila na konci března. Jednání se účastnili zástupci České geologické služby, ministerstva životního prostředí, VŠCHT v Praze, VŠB Ostrava, VUT v Brně a zástupců některých českých firem.
Letecké spojení i těžba
S Ománem by mělo v říjnu vzniknout také letecké spojení, jednou týdně by mělo pražské letiště a letiště Salála v druhém největším městě Ománu spojit letadlo společnosti SalamAir. Letecké spojení začne fungovat po tamním monzunovém období od 1. října a potrvá do konce dubna, kdy se kvůli monzunům opět zastaví.
I ministři pojedou do Kataru. Může to pomoci k energetické nezávislosti na Rusku, řekl Kupka
Mise se zaměřila také na spolupráci v těžbě ománských nerostných surovin, konkrétně zlata, mědi, uranu, chromu, niklu nebo sklářských písků. Omán by mohl s ČR spolupracovat také v energetice z obnovitelných zdrojů nebo ve výstavbě rafinérií.