Článek
K rekordnímu zájmu o hypotéky přispěly nízké úrokové sazby a příznivá ekonomická situace domácností. O prvenství nepřipravily rok 2016 ani změny, které hypoteční úvěry provázely. Od října totiž Česká národní banka doporučila bankám neposkytovat stoprocentní hypoteční úvěry. Další změnou je nový zákon o spotřebitelském úvěru z prosince minulého roku. [celá zpráva]
„Rok 2016 byl rokem historicky nejnižších úrokových sazeb, téměř celý rok se sazby držely v průměru pod dvěma procenty. Banky se navíc předháněly v marketingových akcích a často tak bylo možné získat hypotéku bez poplatků za sjednání či vypracování odhadu nemovitosti zdarma,” řekla analytička společnosti Partners Lucie Drásalová.
Banky kvůli novému úvěrovému zákonu již od konce léta nabízely extrémně nízké sazby i na dlouhých fixacích. „Zhruba čtyři měsíce tak bylo možné získat úrokovou sazbu od 1,29 procenta i na desetileté fixační období,” dodala.
Banky zdražují, ČNB chce dál zpřísňovat
Velké banky v závěru roku oznámily zvýšení sazeb hypoték v souvislosti s dopady zákona o spotřebitelském úvěru a rostoucí cenou zdrojů na mezibankovním trhu. Česká spořitelna zvýšila v lednu úrokové sazby hypotečních úvěrů o 0,4 procentního bodu u všech fixací.
Komerční banka zvedla úrokové sazby v listopadu o asi 0,5 bodu. Hypoteční banka od prosince zvýšila sazby u sedmiletých a desetiletých fixací o 0,3 bodu. Sazby zvedly také Raiffeisenbank, Sberbank či UniCredit Bank.
ČNB loni zpřísnila podmínky tak, že maximální limit pro výši hypotéky představuje od loňského října 95 procent hodnoty zajištěné nemovitosti a od letošního dubna klesne na 90 procent.
Některé banky donedávna poskytovaly hypotéky až na 100 procent hodnoty zajištěné nemovitosti a podle vlastních prohlášení jen pro zanedbatelné procento klientů.
Pokud bude tuzemský trh s nemovitostmi vykazovat známky přehřívání, je ČNB připravena dále zpřísnit podmínky poskytování úvěrů na bydlení. V lednu to poslancům řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok při představování zprávy o finanční stabilitě.[celá zpráva]