Článek
Počet lidí, kteří nespláceli úvěry určené na bydlení, dosahoval 18 571. Meziročně se snížil o 4000. Celkově nesplácí dluhy na bydlení asi 1,7 procenta klientů.
„Počet lidí, kteří nesplácejí své dluhy z hypoték a stavebního spoření, klesá na rozdíl od dluhů určených na spotřebu v posledních letech pravidelně, a to tempem 14 až 18 procent ročně,“ uvedla ředitelka Bankovního registru klientských informací Lenka Novotná.
Podle ní se počet lidí nesplácejících tyto dluhy za tři roky snížil dokonce o 42 procent. „Své dluhy na bydlení v současnosti není schopno splácet pouze 1,7 procenta klientů, což je nebývale nízký údaj,“ dodala.
V Karlovarském kraji nesplácí dluhy na bydlení o 2,8 procenta klientů, v Ústeckém kraji o 2,7 procenta klientů a v Moravskoslezském kraji dvě procent. V Praze jde o 0,9 procenta a ve Středočeském kraji o 1,4 procenta. V dalších krajích se tento údaj pohybuje kolem celorepublikového průměru.
Zároveň se již 17 čtvrtletí v řadě, tedy více než čtyři roky, snižuje výše takzvaného ohroženého dluhu. Za ohrožený je považován takový dluh, u nějž nedošlo ke splacení tří po sobě jdoucích řádných splátek. V posledním čtvrtletí se tento dluh snížil o 15 procent na 31,4 miliardy korun.