Článek
V zemědělství meziročně nejvíce zdražily obiloviny, a to o 60,3 procenta, následují olejniny (o 55,9 procenta) a brambory (o 25,7 procenta).
Vzrostly i ceny skotu (o 30,7 procenta), jatečních prasat (o 23,5 procenta), mléka (o 21,8 procenta) či vajec (o 17,7 procenta).
„Ceny zemědělských výrobců předznamenávají dramatický nárůst cen potravin. To bohužel řadě rodin způsobí problémy v rodinných rozpočtech a může vést k sociálnímu napětí ve společnosti,” varoval hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Ceny výrobců meziročně dál rostou, nejvíce v zemědělství
Meziročně alespoň zlevnily ovoce (o 17,4 procenta) a zelenina (o 9,7 procenta).
V průmyslu se meziročně zvýšily zejména ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů.
„Ceny elektřiny, plynu a páry byly vyšší o 45,8 procenta, chemických látek a výrobků o 39,1 procenta, obecných kovů a kovodělných výrobků o 34,7 procenta a dřeva, papíru a tisku také o 34,7 procenta. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se zvýšily o 19,2 procenta,“ uvedl ČSÚ.
Analytik společnosti Citfin Tomáš Volf upozornil na to, že květnový meziroční růst cen u průmyslových výrobců je nejvyšší od ledna 1992. Koncové ceny pro spotřebitele tak budou nadále růst.
Meziroční pokles průmyslu v dubnu zrychlil na 3,8 procenta
„Ceny v průmyslu jsou určitým předvojem těch spotřebitelských, které v květnu meziročně vzrostly o 16 %. Dnešní data jasně ukazují, že pokud se zdražují vstupy do výroby producentům, ti to nutně musí promítnout do koncových cen pro spotřebitele. Je tedy jasné, že ceny zboží a služeb na pultech obchodů půjdou nadále nahoru,” uvedl.
Také v meziměsíčním srovnání statistici evidují nejvyšší růst cen v zemědělství, a to o bezmála šest procent, v průmyslu téměř o dvě procenta. Ceny stavebních prací se zvýšily o 1,1 procenta, ceny tržních služeb pro podniky vzrostly o 0,3 procenta.