Článek
Cena severomořské ropy Brent v závěru úterního obchodování stoupla o 1,18 dolaru na 62,58 dolaru za barel. Během dne naopak klesla až na 60,27 dolaru, později pak stoupla až na 63 dolarů, nejvýše od 18. prosince. Americká lehká ropa WTI zdražila o 75 centů na 52,53 dolaru za barel.
Ropa zdražuje zhruba od poloviny ledna. V Česku minulý týden po několikaměsíčním vytrvalém klesání zdražily pohonné hmoty. Benzín a naftu řidiči podle údajů CCS tankovali téměř o 30 haléřů dražší než v předminulém týdnu. [celá zpráva]
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
„V tomto týdnu očekáváme růst cen pohonných hmot o 50 haléřů, podle průběžných čísel CCS to může být i více,“ řekl Novinkám analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak.
Ropy je podle něj na trhu přebytek, těžbu zvyšují USA i OPEC a v Rusku je blízko historických maxim. Cena ropy podle něj rostla hlavně kvůli obavám, že by jí v budoucnosti za dva či tři roky mohl být nedostatek.
Růst těžby ropy v některých regionech nicméně začíná zpomalovat. Vývoz z Libye se kvůli nepokojům v zemi prudce snížil a všechny velké ropné přístavy byly uzavřeny. Hlavní ekonom Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol varoval, že vzestup Islámského státu představuje velkou hrozbu pro investice, které jsou nezbytné k tomu, aby se zabránilo nedostatku ropy v příštím desetiletí.
„Do příštích měsíců bych čekal, že se ceny benzínu a nafty v Česku stabilizují někde kolem úrovně 30,50 Kč,“ dodal Tomčiak.