Hlavní obsah

Ceny plynu v Evropě začaly výrazně klesat

Amsterdam/Moskva

Ceny plynu v Evropě se ve čtvrtek výrazně snižují poté, co se během týdne vyšplhaly na nová rekordní maxima. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v lednu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku krátce před 16:00 SEČ vykazovala pokles o 21 procent na 136 eur (zhruba 3400 korun) za megawatthodinu. V úterý poprvé v historii překročila 170 eur za MWh.

Foto: Seeger Patrick, ČTK

Článek

K čtvrtečnímu poklesu došlo navzdory tomu, že plynovod Jamal již třetím dnem pracuje v obráceném režimu, kdy plyn proudí z Německa do Polska. Právě přerušení dodávek plynovodem Jamal do Německa stálo za předchozím prudkým růstem cen na rekordní maxima.

Podle obchodníků k čtvrtečnímu poklesu cen přispěly zprávy o několika zásilkách zkapalněného zemního plynu (LNG) mířících do Evropy. Od začátku letošního roku nicméně ceny plynu v Evropě nadále vykazují nárůst o více než 600 procent, napsala agentura Reuters.

Ruská makléřská společnost Aton varovala, že v brzké době nelze na evropském trhu s plynem očekávat výraznější pokles napětí: „Evropská plynová krize nabírá na intenzitě. Navzdory potenciální úlevě v důsledku přesměrovávání zásilek LNG z Asie do Evropy očekáváme, že evropské ceny plynu zůstanou minimálně během zimní sezony na vysoké úrovni.“

Putin: My za to nemůžeme

Ruský prezident Vladimir Putin na čtvrteční tiskové konferenci odmítl jako nespravedlivou kritiku, že rekordně vysoké ceny plynu v Evropě zavinila Moskva.

Prezident zdůraznil, že Gazprom nejprve musí splnit své závazky, které má vůči zákazníkům podle dlouhodobých kontraktů, a až pak může dodávat plyn na okamžité trhy. Z této situace tak podle něj těží země s uzavřenými dlouhodobými kontrakty, například Německo, které platí za plyn mnohem nižší ceny, než jsou aktuální na trhu.

Podle Putina reverzní tok plynu v Jamalu naznačuje, že Německo může plyn přeprodávat sousedům. Domnívá se, že část ruského zemního plynu dodaného do Německa nakonec skončila na Ukrajině.

Moskva v souvislosti s růstem cen plynu čelila obvinění, že se omezováním dodávek snaží přimět Německo a Evropskou unii k rychlému povolení provozu plynovodu Nord Stream 2, který má přivádět zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře, kdy by se obešly stávající tranzitní země, jako je Ukrajina.

Související témata:

Výběr článků

Načítám