Hlavní obsah

Ceny plynu raketově rostou. Rusko vyvíjí tlak na dokončení Nord Streamu 2

Novinky, bož

Ceny zemního plynu v Evropě razantně rostou. Například ve Velké Británie se dostaly na nejvyšší úroveň od roku 2005, uvedl server listu Financial Times. Jedním z důvodů je pokles produkce v Severním moři a také nizozemském Groningenu kvůli sérii menších zemětřesení. Dalším faktorem je pak snížení ruských dodávek.

Foto: Hannibal Hanschke, Reuters

USA nebudou stát v cestě dokončení kontroverzního plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa.

Článek

Cena za megawatthodinu zemního plynu na burze v Lipsku vzrostla z 28 eur v polovině června na 41 eur na konci července, připomněl server veřejnoprávní ARD tagesschau.de. Za šest týdnů se tak cena zvýšila o 45 procent.

Z globálního pohledu moc možností není. Rusko je skutečně jediný volný zdroj dodávek k dispozici, ale nevíme, kdy by dodatečné dodávky mohly začít.

Podle expertů je za tím politika ruského giganta Gazpromu, který snížil dodávky do Evropy. Rusko v posledních měsících odmítá posílat velkou část dodávek přes Ukrajinu navzdory zvýšené poptávce, připomněl Financial Times.

„Zásobníky plynu jsou v Evropě sotva naplněné. Současně došlo k nárůstu poptávky, zejména v Číně a dalších částech Asie,“ konstatoval pro tagesschau.de konzultant kolínského Energetického institutu (EWI) Eren Çam.

Kromě toho se může Rusko prostřednictvím Gazpromu snažit vyvíjet tlak na dokončení plynovodu Nord Stream 2. Ten měl být původně v provozu už na konci roku 2020, připomněl tagesschau.de. Odpor proti geopolitickým implikacím tohoto projektu však výstavbu zdržel. Teprve nedávná dohoda mezi USA a Německem odstranila největší překážku pro dokončení plynovodu.

Podle Toma Marzeca-Mansera z energetické společnosti ICIS aktuální vývoj nebude mít dopad jen na Evropu. „Pokud jde o dodatečné dodávky, z globálního pohledu moc možností není. Rusko je skutečně jediný volný zdroj dodávek k dispozici, ale nevíme, kdy by dodatečné dodávky mohly začít,“ uvedl pro Financial Times.

„Takže obchodníci po celém světě od Japonska po Brazílii začínají sledovat vývoj evropských cen,“ dodal Marzec-Manser.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám