Článek
Distribuční podnik ČEZ konal proti zájmům spotřebitelů, když odmítl jedné místní firmě vyslovit souhlas s jejím připojením k síti, uvedl úřad.
Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová v reakci na zprávu uvedla, že firma v Bulharsku postupovala podle platné legislativy.
"Zmíněný objekt nedisponoval dostatečnou kapacitou připojení, kterou si ze zákona zajišťuje na své náklady investor. V souladu s platnou legislativou předložila bulharská distribuční společnost ČEZ investorům podmínky pro připojení k distribuční síti, které investor odmítl splnit a podepsat předběžnou smlouvu o připojení," řekla v pondělí mluvčí. Podle ní ČEZ v žádném případě zájmy investora nepoškodil ani neomezil.
Akcie ČEZ na pražské burze v pondělí odpoledne rostou o 1,5 procenta.
ČEZ hrozí arbitráží
ČEZ má problémy s bulharskými úřady už delší dobu. Loni v květnu dostala firma od bulharského antimonopolního úřadu pokutu 1,24 miliónu leva (17,1 miliónu korun) rovněž za zneužití dominantního postavení na trhu.
O měsíc později úřad udělil za zneužití dominantního postavení pokuty místním distributorům energie, jejichž vlastníky jsou české společnosti ČEZ a Energo-Pro a rakouská EVN. Distributoři podle úřadu stanovili nepřiměřeně vysoké ceny za užívání nízkonapěťové rozvodné sítě, čímž byla omezena konkurence.
ČEZ loni v listopadu bulharské vládě oznámil, že proti ní povede mezinárodní arbitráž kvůli neochránění investice, pokud nedosáhne rychlé nápravy a kompenzace škod. Firma si nárokuje stovky miliónů eur.
Důvodem jsou zásahy bulharských institucí, které podle ČEZ poškozují podnikání české firmy v Bulharsku, a dlouhodobě se nezlepšující kritická situace na bulharském energetickém trhu.
ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. V Bulharsku má ČEZ dvě distribuční společnosti a uhelnou elektrárnu ve Varně.