Článek
Schmit oznámil, že hodlá brzy přijít s návrhem na evropský rámec pro minimální mzdu, který by ve všech unijních zemích zaručil lidem za práci smysluplný příjem, zohledňující ovšem odlišné životní náklady v každém státu bloku.
„Musíme se postarat o to, aby se práce vyplatila a zajišťovala slušné životní podmínky,“ prohlásil Schmit o plánu, který už předem vyvolával kritiku některých konzervativních politiků.
Schmit, který byl letos zvolen do europarlamentu a je členem frakce socialistů, hodlá rovněž převést do praxe evropský pilíř sociálních práv. Soubor zatím nezávazných doporučení, který členské státy přijaly předloni, má zajistit rovné pracovní příležitostí a spravedlivé podmínky pro všechny a sociální ochranu a začleňování pro znevýhodněné lidi.
Neplatí jen v několika zemích
Lucemburský politik na dotaz poslanců z výboru pro zaměstnanost a sociální věci odpověděl, že kroky nutné k zavedení pilíře hodlá financovat z evropského sociálního fondu.
Minimální mzda není zavedena v těchto zemích EU: Rakousko, Kypr, Dánsko, Finsko, Itálie, Švédsko. V dalších zemích platí, vzhledem k rozdílné úrovni ekonomik jsou tam však dramatické rozdíly. V Lucembursku dosahuje skoro 2000 eur (51 600 korun), zatímco v Bulharsku 260 eur (6700) korun. V Česku je nyní 13 350 korun.
V zemích, kde minimální mzda neplatí nebo je velmi nízká, mohou firmy snáz legálně zaměstnávat například cizince z levnějších zemí. Zda by evropský návrh standardu pro minimální mzdu vedl ke zmenšení dosavadních rozdílů, bude zřejmé až po jeho zveřejnění.