Článek
Úřad Amazonu nařídil zajistit nápravné kroky. Společnost s rozhodnutím úřadu zásadně nesouhlasí a odvolá se proti němu, informovala agentura Reuters.
Amazon podle italského úřadu spojil využívání své logistické sítě s přístupem do přednostních programů, jako je například Amazon Prime, které zaručují na platformě větší viditelnost zboží a přístup k bonitnější klientele.
Prodejci, kteří chtějí vstoupit do těchto programů, musejí podepsat smlouvu, ve které se zavazují využívat služby logistické odnože Amazonu.
Státy EU se shodly na přísnějších pravidlech pro velké internetové firmy
Tím americká společnost podle úřadu poškodila část prodejců, poskytovatelů logistických služeb i další elektronická tržiště, protože nepřímo zvýšila firmám náklady na jejich používání.
„Úřad považuje tyto nelegální obchodní aktivity za velmi závažné a vzhledem k délce jejich trvání, rozsahu dopadů a velikosti skupiny, se rozhodl vyměřit zmíněnou pokutu ve výši přes jednu miliardu eur,” uvedl antimonopolní úřad.
Amazonu také nařídil nápravné kroky, například přístup k prémiovým programům i prodejcům, kteří nevyužijí logistiku Amazonu.
Jde o jednu z největších pokut, které Amazon od antimonopolních orgánů dostal.
Amazon se snaží urovnat dvě antimonopolní vyšetřování v EU
Na konci listopadu vyměřil italský antimonopolní úřad společnostem Amazon a Apple pokutu 200 milionů eur (asi pět miliard Kč) kvůli omezení přístupu některých prodejců výrobků Apple na platformu Amazonu. Obě firmy oznámily, že se proti pokutě odvolají.
Amazon čelí antimonopolnímu řízení také ze strany Evropské unie.