Článek
Právě varianta koronaviru označovaná jako delta, která byla poprvé identifikována v Indii, vyvolává aktuálně největší obavy. Důvodem je to, že je ve srovnání s ostatními mutacemi nakažlivější a rezistentnější proti vakcínám.
Varianta beta byla původně známá jako jihoafrická mutace a varianta éta byla poprvé objevena v Nigérii.
Výsledky podle společnosti vycházejí z rozboru krevního séra osmi dobrovolníků týden po očkování druhou dávku vakcíny Spikevax.
„Ve chvíli, kdy se snažíme porazit pandemii, je nutné být proaktivní s tím, jak se virus vyvíjí. Jsme i nadále odhodláni studovat nové varianty, získávat data a sdílet je, jakmile budou k dispozici,“ uvedl výkonný ředitel Moderny Stéphane Bancel.
Akcie Moderny od začátku června přidaly 26,97 procenta. První červnový den zavíraly na 184,66 dolaru za kus. Za posledního půl roku vyrostly o 124,43 procenta ze 104,47 dolaru za kus.
Vakcína se původně distribuovala pod názvem COVID-19 Vaccine Moderna (vakcína proti covidu-19 od Moderny). Před týdnem Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila nový název Spikevax.
Nový název odkazuje na spike protein, který koronavirus způsobující onemocnění covid-19 využívá k proniknutí do hostitelské buňky. Vakcína využívá technologii mRNA (m jako messenger, tedy poslíček, RNA jako jednovláknová nukleová kyselina).
Poslíček je protein, který v případě vakcíny proti covidu buňce pošle instrukce, s jejichž pomocí dokáže sama dočasně produkovat spike protein. Imunitní systém následně v reakci na tento cizorodý prvek začne vytvářet protilátky.
Vakcíny využívající technologii mRNA jako Spikevax od Moderny nebo Comirnaty od Pfizeru a Biontechu vůbec neobsahují původní virus. Tím se liší od klasických očkovacích látek, které dosahují tvorby protilátek oslabenou nebo neaktivní formou viru.
Původní název Moderny zněl ModeRNA Therapeutics a jejím cílem bylo od začátku využít technologii mRNA pro vývoj vakcín proti širokému spektru nemocí. V současnosti Moderna testuje mRNA vakcíny proti HIV a chřipce.