Hlavní obsah

Chladné počasí zvedlo spotřebu plynu o 60 procent

Aktuální chladné a deštivé počasí, které se v posledních dnech objevilo v Česku, zvyšuje tuzemskou spotřebu plynu i elektřiny. Vyplývá to z vyjádření distributorů. Podle mluvčího společnosti innogy Martina Chalupského je konkrétně spotřeba zemního plynu nyní v porovnání s první polovinou loňského května vyšší téměř o 60 procent.

Foto: Profimedia.cz

V Česku je v posledních dnech chladné a deštivé počasí. Ilustrační foto

Článek

"Je to přímý důsledek prodlužující se topné sezony. A samozřejmě reakce na nízké venkovní teploty. Průměrná atmosférická teplota je zatím pro letošní květen nižší o více než sedm stupňů Celsia proti roku 2018, což je znát právě na vyšší spotřebě zemního plynu pro vytápění. Loňská průměrná teplota dosahovala k 14. květnu úterku 16,5 stupňů Celsia, kdežto letošní průměrná teplota dosahuje pouhých devíti stupňů Celsia," uvedl Chalupský.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž řekl, že v posledních chladnějších květnových dnech je spotřeba elektřiny vyšší o více než dvě procenta proti stejnému období loňského roku. "V některých časech je spotřeba vyšší i o více jak pět procent. Nejde ale zcela oddělit vliv chladnějšího počasí a ostatních trendů rostoucí spotřeby elektřiny," uvedl.

Více je podle něj znatelný vliv aktuálního počasí u tepláren. "V porovnání měsíců květen 2018 a 2019 zatím letos dodáváme o asi 130 procent tepla na vytápění více. Teplárny pracují ve standardním režimu," dodal. Mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann upozornil, že nezvykle chladné počasí je letos v květnu jen z pohledu posledních tří teplých let.

Hranice 13 stupňů 

"V květnu 2015 se topilo v podstatě nepřetržitě po celý květen, nad 13 stupňů Celsia se oteplilo trvale až poslední květnový den. Naopak loni se zase přerušilo vytápění už v polovině dubna a na většině republiky se do konce května už neobnovilo. V květnech 2012 a 2013 bylo počasí jako na houpačce a několikrát se vytápění přerušilo, aby se za pár dnů opět obnovilo," dodal Kaufmann.

Topná sezona začíná 1. září a končí 31. května. Podle vyhlášky však dodávka tepla začne v topné sezoně až v okamžiku, kdy teplota vzduchu klesne pod 13 °C. Musí k tomu dojít dva následující dny po sobě a pokud předpověď počasí nepředpokládá v dalších dnech zvýšení teploty nad 13 °C.

V Česku se výrazně ochladilo koncem dubna. Duben byl přitom v tabulkách meteorologů osmým nejteplejším od roku 1961, kdy začali měsíční průměry sledovat. Podle údajů z pražské Ruzyně bylo období od 28. dubna do 12. května s průměrnou teplotou 9,1 stupně nejchladnější od začátku století. Vrcholky Krkonoš, Jeseníků a Beskyd pokryl v noci na středu sníh.

Podle předpovědi počasí se bude v Česku postupně oteplovat a pravděpodobně v sobotu budou teploty vzduchu na hodnotách dlouhodobých průměrů.

Anketa

Topili jste v průběhu posledního týdne?
Ano
82,4 %
Ne
17,6 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 699 čtenářů.

Výběr článků

Načítám