Článek
Saúdské veřejnoprávní a státní instituce drží zahraniční aktiva v objemu zhruba 760 miliard amerických dolarů (16,8 biliónu korun). Výprodej kanadských aktiv začal již v úterý, což podle Financial Times ukazuje, jak je pro Rijád důležité dát zahraničním mocnostem najevo, aby se „nevměšovaly do vnitřních záležitostí“ země.
Právě za vměšování Saúdové označili kanadskou kritiku nové vlny zatýkání lidskoprávních aktivistů. Rijád pobouřilo prohlášení kanadské ministryně zahraničí Christie Freelandové, v němž vyzvala k propuštění Samary Badawiové, přední saúdské bojovnice za práva žen, jejíž rodina žije v Kanadě. V rámci zátahu proti opozici úřady minulý týden zatkly ještě jednu osobu, uvedly lidskoprávní organizace.
Canada is gravely concerned about additional arrests of civil society and women’s rights activists in #SaudiArabia, including Samar Badawi. We urge the Saudi authorities to immediately release them and all other peaceful #humanrights activists.
— Foreign Policy CAN (@CanadaFP) 3. August 2018
K okamžitému propuštění obou osob v pátek na Twitteru vyzvala i kanadská ambasáda. Ta poté na svém profilu sdílela i prohlášení amerického ministerstva zahraničí.
„Kanada je vážně znepokojena dalším zatýkáním členů občanské společnosti a aktivistek za ženská práva v Saúdské Arábii, včetně Samar Badawiové. Vyzýváme saúdské orgány k jejich okamžitému propuštění, stejně jako k propuštění všech dalších mírumilovných lidskoprávních aktivistů,” uvedlo ministerstvo.
Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí vyjádřilo pobouření a kanadského velvyslance Rijád vypověděl ze země. Saúdská Arábie také pozastavila studentské výměnné programy a přerušila letecké spojení mezi oběma zeměmi. [celá zpráva]