Článek
„Namísto, aby se zaměřovala na spravedlivě vedený americký export, měla by Čína zastavit své nekalé obchodní praktiky, které poškozují národní bezpečnost USA a deformují světové trhy,” uvedla mluvčí Bílého domu Lindsay Waltersová.
Upozornila rovněž, že klíčovou příčinou problémů na trhu s ocelí jsou subvence a nadměrné výrobní kapacity v Číně.
Čína už na konci března USA vyzvala, aby se „stáhly z okraje propasti” a vyhnuly se hrozící obchodní válce. Již tehdy avizovala, že v odpovědi na uvalení cla na ocel a hliník by mohla cla zavést na zboží z USA v hodnotě tří miliard amerických dolarů (62 miliard korun).
Na některé ovoce a ořechy, například jablka a mandle, Peking uvalil clo ve výši 15 procent, na osm produktů včetně vepřového dokonce ve výši 25 procent.
„Pozastavení celních ústupků ze strany Číny je legitimní akce v souladu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO), jejímž účelem je ochrana čínských zájmů,” uvedlo čínské ministerstvo financí.
Americký prezident Donald Trump již dříve podepsal výnos o uvalení cel na dovoz oceli ve výši 25 procent a hliníku ve výši 10 procent, která vešla v platnost v pátek. Výjimku nejprve přiznal Kanadě a Mexiku, ve čtvrtek k nim přibyly Austrálie, Argentina, Brazílie, Jižní Korea a členské země Evropské unie. [celá zpráva]
Trumpův novější návrh na cla by se pak dotkl čínského zboží za 60 miliard dolarů (1,24 biliónu korun). Krok Trump odůvodňuje tím, že Čína porušuje pravidla WTO. Konkrétně má zahraničním držitelům patentů upírat jejich autorská práva. Ze stejného důvodu podal Washington žalubu u WTO. [celá zpráva]