Článek
Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně snížil o 0,2 bodu na hodnotu 94,9. Indikátor důvěry spotřebitelů zůstal na hodnotě 108,4.
Ve srovnání s květnem 2016 jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.
„Podniky si uvědomují, že budou mít problém najít nové zaměstnance. Poslední údaje z průmyslu ukazují na velmi zdravý růst, který by se měl udržet i po zbytek letošního roku,“ komentoval průzkum ekonom Komerční banky Viktor Zeisel s tím, že by poptávce po českých strojírenských výrobcích měl pomáhat německý růst, tažený investiční aktivitou.
„Důvěra mezi podnikateli v květnu vesměs stagnovala. Nepatrně poklesla důvěra v obchodu, kde zástupci podniků zhodnotili svou současnou situace hůře, než tomu bylo minulý měsíc. Také ve stavebnictví se důvěra mírně snížila z titulu slabšího výhledu na růst stavebních pracích v příštích měsících,“ sdělil Novinkám hlavní ekonom ING Jakub Seidler.
„Mírně vzrostly obavy spotřebitelů ohledně celkové ekonomické situace v horizontu 12 měsíců. Úmysl spořit se zvýšil, obavy z růstu cen se ve srovnání s dubnem nezměnily,“ dodal.