Článek
Podle právníka Fexy podal jeho klient na ministerstvo průmyslu a obchodu výzvu k náhradě škody. „Ministerstvo má teď šest měsíců, aby reagovalo,“ upřesnil právník. Podle něj žádá Fryč od ministerstva přes 100 miliónů korun jako náhradu škody.
„Nesprávný úřední postup vidíme v tom, že došlo k porušení zákona v okamžiku, kdy konkurenti pana Fryče dostali dotaci,“ uvedl předseda institutu Roman Kříž na tiskové konferenci, kde představil výzkum, podle nějž považují Češi dotační systém za záměrně složitý. [celá zpráva]
Vše v souladu s pravidly, tvrdí MPO
Mluvčí MPO František Kotrba Novinkám potvrdil, že ministerstvo výzvu obdrželo. „V případě poskytování podpory příjemcům z polygrafického sektoru MPO jako Řídicí orgán Operačního programu Podnikatel a inovace a poskytovatel dotace postupovalo plně v souladu s pravidly veřejné podpory, která umožňovala takovýto typ intervencí podpořit,” uvedl.
S tím však nesouhlasí právník Fexa. „Poskytnutím konkurenční výhody konkurenci byl pan Fryč poškozen. Zákon o hospodářské soutěži zakazuje zvýhodňovat jednotlivé soutěžitele. Usilujeme o to, aby se případ dostal až k Ústavnímu soudu a ten se k tomu vyslovil,“ vysvětlil právník s tím, že dotace jsou podle něj v rozporu s ústavními principy.
Majitel: Dotace rozvrátily průmysl
Podle někdejšího majitele Východočeské tiskárny Fryče dotace „zcela rozvrátily polygrafický průmysl“, který se se v letech 1994 až 2004 „rozvíjel nesmírně dynamickým způsobem“.
Mluvčí MPO Kotrba to odmítá. „Tvrzení pana Fryče není relevantní a nezakládá se na žádných reálných podkladech,” uvedl pro Novinky.
Postižení a informovaní hovoří stále častěji o bujícím cenovém dumpingu.
Rozdílný názor než ministerstvo zastává expert na typografii Vladislav Najbrt, podle kterého se zájem části tiskáren obrátil „na získávání finančních dotací, nepodložených produktivitou a růstem kvalifikace“.
„Postupně se začala zvětšovat mezera mezi možnostmi a výkonností tiskáren ekonomicky standardních a těch dotovaných nebývalými částkami,” sdělil Novinkám. Podle Najbrta rozdíly mezi tiskárnami prokazují dvourychlostní vývoj v oboru a mohou vést k až k likvidaci těch oslabených. „Postižení a informovaní hovoří stále častěji o bujícím cenovém dumpingu,” dodal.
Rozdíl v cenách
O dumpingu hovoří i Fryč. „Pokud jsem z každé vydělané koruny musel počítat třicet haléřů na splátky úvěrů, tak oni nemuseli. Než se rozjely dotační programy, ve férové soutěži s ostatními tiskárnami byly cenové rozdíly mezi třemi a pěti procenty,“ zdůraznil.
„Dotované tiskárny, které dostaly peníze darem, nebyly zatíženy splátkami, přišly s cenovým dumpingem. Tímto dumpingem odrovnaly nedotované tiskárny. Rozdíly v cenách najednou byly třicet procent,“ dodal Fryč.
Podle Fryče si navíc nové tiskárny nevydělají na nové stroje a nevytvářejí žádný kapitál. „Pokud skončí dotace, těmto podnikům dožije generace strojů a nové si nebudou mít z čeho koupit,“ domnívá se.