Článek
Celkový dluh Peabody na konci loňského roku činil 6,3 miliardy dolarů (150 miliard korun).
Největší americký těžař uhlí už v březnu sdělil, že musel odložit uhrazení splatných úroků z dluhopisů a že by mohl vyhlásit bankrot. Vstup Peabody do režimu soudní ochrany patří mezi největší bankroty v komoditním sektoru od poloviny roku 2014, kdy začaly pod tlakem oslabování ekonomik Číny a Brazílie prudce klesat ceny většiny surovin, uvedla agentura Reuters.
Pod soudní ochranou bude Peabody schopna ozdravit své finance a snížit zadluženost. Měla by tím „položit základy dlouhodobé stability a budoucího úspěchu", uvedl šéf podniku Glenn Kellow. Peabody si již pro bankrotový režim zajistila od věřitelů financování v sumě 800 miliónů dolarů.
Levné uhlí potápí i OKD
Finanční potíže Peabody se odvíjejí od převzetí australského těžaře Macarthur z roku 2011, za něhož Peabody zaplatila 5,1 miliardy dolarů (121 miliard Kč). V té době to vypadalo jako výhodný krok, který firmě zajistí lukrativní pozici dodavatele koksovatelného uhlí pro asijské ocelárny. Jakmile však čínská poptávka po uhlí začala klesat, nastaly problémy a loni musela firma z hodnoty svého australského majetku odepsat 700 miliónů dolarů.
Uhelný průmysl již delší dobu čelí poklesu poptávky, přísnější ekologické regulaci a ve Spojených státech zejména konkurenci ze strany levného zemního plynu. V posledních letech zkrachoval značný počet amerických těžařů uhlí, včetně tamní dvojky Arch Coal.
Se značnými problémy se v posledních letech kvůli propadu cen uhlí na světových trzích potýká například i těžební společnost New World Resources (NWR), která v České republice vlastní černouhelné doly OKD.