Článek
Důvodem změny jsou podle předkládací zprávy doporučení výboru Moneyval Rady Evropy, který je součástí Finančního akčního výboru skupiny zemí G7. Podle výboru není FAÚ nezávislý a samostatný a nemá oddělený rozpočet od ministerstva financí.
„Na základě uvedeného se navrhuje zřídit samostatný Finanční analytický úřad jako správní úřad v podřízenosti ministerstva financí. Jako organizační složka státu bude součástí rozpočtové kapitoly ministerstva financí a samostatnou účetní jednotkou,” uvedlo MF.
Ředitel jako vedoucí služebního úřadu by měl být jmenován ministrem financí na základě výběrového řízení podle zákona o státní službě. „Předpokládá se přitom, že ředitel i většina zaměstnanců úřadu (mimo ‚provozních‘ pracovníků) by byli státními zaměstnanci, a podléhali tak zákonu o státní službě,” uvádí dále materiál. Návrh na jmenování ředitele vládou odporuje podle materiálu služebnímu zákonu.
Personální posílení
Spolu s osamostatněním útvaru počítá návrh s navýšením pracovníků FAÚ o polovinu. Nyní je v úřadu podle materiálu 42 tabulkových míst.
„Pro nově zřízený útvar je zvažována varianta, že by byl úřad posílen o skutečnou optimální potřebu, která představuje nových 20 zaměstnanců, tedy posílení o zhruba polovinu. Z tohoto počtu je třeba počítat se sedmi pracovníky pro ‚týlové‘ zabezpečení, zejména však nyní z provozních důvodů je nutné posílení analytického oddělení, kontroly a mezinárodně-právního oddělení,” uvádí materiál.
Návrh novely rovněž reaguje na nové směrnice EU a zřizuje rejstřík skutečných vlastníků právnických osob. Novelu musí ještě schválit parlament a podepsat prezident.
Finanční analytický útvar se zaměřuje zejména na boj proti praní špinavých peněz, proti financování terorismu a odhalování toků peněz spojených s korupcí. Přijímá kvůli tomu informace o podezřelých obchodech. Loni v červnu podepsal prezident Miloš Zeman novelu, podle které je FAÚ nově kontrolován sněmovní komisí.
Útvar loni zajistil z podvodných transakcí 5,54 miliardy korun. Objem zajištěných prostředků spojených podle úředníků s korupčním jednáním, praním špinavých peněz, daňovými podvody či financováním terorismu tak byl rekordní a o téměř 360 miliónů korun vyšší než za předešlé dva roky dohromady.