Článek
Jako první zareagoval australský index S/ASX 200, který podle BBC stoupl o 1,6 procenta. O 0,25 procent posílil i jihokorejský index Kospi.
Kladná reakce přišla i z Číny, kde hongkongský Hang Sen posílil o 0,83 procenta a Shangai Composite o 0,95 procenta.
Hongkongská centrální banka dokonce zvýšila základní úrokovou sazbu na 0,75 procentního bodu, ale nečeká se, že ji budou další banky na jihovýchodě Asie následovat.
O 2,5 procenta posílil japonský index Nikkei, což představuje největší růst za poslední dva měsíce. Posílil také americký dolar vůči jenu na 122,38 jenů za dolar. Slabý jen je výhodný pro exportéry. Australský dolar ale po prvotním oslabení opět posílil.
Rozhodnutí Fedu zvednout úrokové sazby na rozpětí 0,25 až 0,5 procenta ocenil i hlavní ekonom a šéf investičních strategií AMP Capital v Sydney Shane Oliver.
„Posun signalizuje víru v pokračující zotavování americké ekonomiky po velké finanční krizi. Po rozhodnutí Fedu budou globální akcie pokračovat v růstu, ale americké akcie budou relativně méně výkonné.“
I další analytici jako šéf trhů IG Angus Nichols se shodli, že zvýšení sazeb ze strany Fedu znamená, že americká ekonomika je už v takové pozici, aby růst úrokových sazeb ustála.
Fed úrokovou sazbu držel od prosince 2008 na rekordním minimu 0 až 0,25 procenta, aby podpořil zotavování americké ekonomiky z krize. [celá zpráva]