Článek
"Hned po čtrnácté hodině přišla velká skupina voličů, kteří se dožadovali volebních lístků. Neměli jakékoli povědomí o volbách, pouze se dotazovali, kde mají zaškrtnout třináctku," uvedla Vrbíčková s tím, že po otevření volební místnosti přišly takových voličů zhruba tři desítky.
Na volební listině pro městský obvod Neštěmice, kam Mojžíř spadá, však číslo 13 žádné politické uskupení nemá, protože jich tam kandiduje 12. Ve volbách do městského zastupitelstva Ústí nad Labem připadla třináctka ODS.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Voliči se prý netajili tím, že jim za hlas pro číslo 13 bylo slíbeno 200 korun, což potvrdila i jedna volička, která však prý nabídku odmítla. Ani prý nevěděla, koho by za úplatek měla volit.
Žádal peníze přímo ve volební místnosti
"Jeden muž se této částky dožadoval přímo ve volební místnosti," sdělil zapisovatel volební komise Michal Vrbíček. Na celou záležitost proto komise upozornila policii. Ta se dostavila a sjednala v místnosti pořádek, protože mezi tím vznikly mezi některými voliči potyčky.
Voliči podle zástupců volební komise nebyli na svém právu zkráceni a odvolili. "Podle zákona jsme jim vydali volební lístky a úřední obálky. Dostali od nás informaci, že se volí do zastupitelstva města Ústí nad Labem a městského obvodu Neštěmice a že musí jít za plentu, kde označí stranu nebo kandidáty podle svého uvážení," řekla Vrbíčková.
Situaci v Mojžíři monitorovali i zástupci neziskové organizace Oživení. "Podle našich zjištění k pokusu o kupčení s hlasy skutečně došlo, ale ve prospěch které strany to mělo být, nám nikdo z voličů nesdělil," řekla Andrea Kohoutková.
Kupčení s hlasy se šetří i jinde na Ústecku
Podezření na kupčení s hlasy prošetřuje policie v Lovosicích a Litvínově. Podle aktivistů se s hlasy kupčí i v Chomutově.
"Na sídlišti Písečná před diskotékou Roxy je oficiálně ohlášena romská zábava. Akce probíhá tak, že lidé, kterých dorazily už desítky, dostávají nejdříve občerstvení, pak předvyplněný hlasovací lístek a nakonec je místní ochranka nakládá do aut a odváží. Od několika na místě přítomných lidí jsme dostali informaci, že akce je pod záštitou místní KSČM," řekla Tereza Dvořáková z iniciativy Nechceme žít v Palermu.
Cena za hlas je prý 200 nebo 400 korun, ale vyplněný volební lístek prý nikdo z aktivistů neviděl. Chystají se přesto podat trestní oznámení.