Článek
„Daňový systém má být jednoduchý a daňové sazby mají být nízké. Z tohoto důvodu jsme do Poslanecké sněmovny předložili návrh zákona, který ruší superhrubou mzdu a zavádí jedinou jednoduchou sazbu 15 % z hrubé mzdy,“ uvedl šéf ODS Petr Fiala.
Dodal, že změna přinese zaměstnancům sedmiprocentní zvýšení čisté mzdy. Například zaměstnanci s platem 30 tisíc měsíčně by za rok zůstalo navíc 18 360 korun.
Místo nadměrného utrácení státu navrhujeme nechat lidem peníze v peněženkách
Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury jsou pro zrušení superhrubé mzdy optimální podmínky, protože roste ekonomika i příjmy státního rozpočtu. „Místo nadměrného utrácení státu tak navrhujeme nechat lidem vydělané peníze v peněženkách a na účtech,“ prohlásil Stanjura.
„Tato změna vychází z materiálu, který připravilo ministerstvo financí do vládního daňového balíčku, který je aktuálně v Poslanecké sněmovně projednáván, nicméně během připomínkového řízení z něj tato úprava vypadla,“ dodal Stanjura.
Fiala podotkl, že zrušení superhrubé mzdy obsahuje i programové prohlášení vlády, a koalice hnutí ANO a ČSSD by proto měla návrh podpořit.
Předložíme to až za rok, řekla ministryně
Vláda má zjednodušení daňového systému a zrušení superhrubé mzdy jako jednu z priorit. Opatření chce ale předložit až příští rok a účinné by mělo být až od roku 2020.
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) v dubnu v Senátu prohlásila, že vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy až za rok, protože nyní pro to nemá politickou podporu.
Kabinet by oproti ODS chtěl zavést 19procentní sazbu a zachovat solidární zvýšení daně zavedením sazby 23 procent.
Superhrubá mzda se vyčísluje z hrubé mzdy zaměstnance, ke které se přičítá pojistné na zdravotní a sociální pojištění placené zaměstnavatelem. Superhrubá mzda je tedy přesným účetním nákladem zaměstnavatele na zaměstnance.