Článek
„Turecká ofenziva jen zhorší situaci civilistů a uprchlíků. Bude znamenat oddálení návratu lidí domů. Situaci lze zklidnit jen diplomatickým tlakem,” uvedl ministr s tím, že očekává společný postup EU a zapojení USA. „Bezpečí tureckých hranic jsme mohli zajistit i jinak,” odtušil ministr k oficiálnímu tureckému zdůvodnění operace.
Turecko chce na severu Sýrie vytvořit bezpečnostní zónu pro uprchlíky, které má doposud na svém území.
Turecká ofenziva jen zhorší situaci civilistů a uprchlíků. Bude znamenat oddálení návratu lidí domů. Situaci lze zklidnit jen dipl. tlakem. Očekávám společný postup EU, přispět by měly i USA. 🇨🇿 podporuje mírový proces v #Syria. Bezpečí 🇹🇷 hranic jsme mohli zajistit i jinak.
— Tomáš Petříček (@TPetricek) October 9, 2019
Premiér Andrej Babiš (ANO) již v úterý avizoval, že v případě útoku by se měla sejít Rada bezpečnosti OSN (RB OSN). V září však při setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem vznik bezpečnostní zóny podpořil.
Nyní Babiš varoval, že vojenský zásah by znamenal hrozbu další uprchlické vlny směřující do Evropy.
Podruhé ve dvou dnech jsem se viděl s tureckým prezidentem @RTErdogan a potvrdil mu, že země V4 podporují výstavbu bezpečnostní zóny v severní Sýrii. Turecko do ní chce přemístit až 2 miliony běženců. Postavit domy, školy. Erdogan se kvůli tomu v NY potká i s prezidentem Trumpem. pic.twitter.com/C8f8FeSdon
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) September 25, 2019
Babiš po zářijovém jednání s tureckým prezidentem Erdoganem
Tureckou ofenzivu i Babišův postoj kritizoval poslanec Pirátů Ondřej Profant. „V Sýrii bude masivní extrémně násilné přesidlování celého etnika. Iniciuje to členský stát NATO. A podporuje to náš premiér, který má nepochopitelnou náklonnost k autoritářským režimům. Je to opravdu otřesné. Podpořím snahy vedoucí k zastavení tohoto nesmyslného násilí,” uvedl.
„Útok na jiný suverénní stát je nepřípustný, doufám, že RB OSN najde cestu, jak věc řešit a místo zbraní budou mluvit diplomaté. Turecko nemůže doložit žádný legitimní důvod ke vstupu svých vojsk na území Sýrie,” reagoval na tureckou ofenzivu předseda KSČM Vojtěch Filip.
Turecké údery zasáhly vězení s bojovníky Islámského státu, mohou se dostat na svobodu
Také předseda SPD Tomio Okamura hovoří o porušení mezinárodního práva. „SPD považuje za řešení návrat k mezinárodnímu právu, tedy odchod všech armád, které jsou v Sýrii bez souhlasu vlády Sýrie, odzbrojení nelegálních skupin a uznání autonomie pro Kurdy,” uvedl.
Odporná zrada
„Je to odporná zrada spojenců, kteří prokázali neuvěřitelnou statečnost v boji s Islámským státem. Teď USA ženou Kurdy do náruče Asada, Ruska a Íránu. Ani tehdy, když USA ustoupily Putinovi a vzdaly v ČR radar, jsem nebyl tolik rozhořčen a znechucen,” uvedl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Kurdské milice YPG bojovaly proti teroristickému uskupení Islámský stát (IS), Ankara zahájila ofenzivu proti nim poté, co se z oblasti stáhli američtí vojáci.
Podobně reagoval i předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek. „Kurdské milice YPG pomohly Sýrii porazit Islámský stát. Bojovali proti němu chlapi i ženské s nesmírným nasazením a odvahou a obrovskými ztrátami. A my je teď nechali napospas,” uvedl.
Zastavte útoky, vyzývají politici Turecko. Země svolávají Radu bezpečnosti OSN
Šéf zahraničního výboru Sněmovny Ondřej Benešík (KDU-ČSL) kritizoval Babiše za to, že v září podpořil Erdoganův plán na vytvoření bezpečnostní zóny v severní Sýrii. „KDU-ČSL bude po premiérovi Babišovi požadovat vysvětlení, proč podpořil tureckou agresi proti Kurdům, kterou Ankara nazývá ,vytvoření bezpečné zóny'. Je v našem zájmu více destabilizovat tento region a tím zvýšit už tak velký migrační tlak na Evropu? Nebo snad chceme obnovení IS?” napsal na twitteru.