Článek
„Když se v Česku začne hovořit o rozdělení společnosti, není už daleko k Miloši Zemanovi,” píše v článku pražský zpravodaj ARD Peter Lange. Podle něj se mnoho Čechů za chování svého prezidenta stydí. Pro své politické odpůrce je Zeman „svéhlavým, starým a nemocným mužem s patologickým sklonem k cynismu a provokaci”.
ARD připomíná, že po svém opětovném zvolení v roce 2018 prezident sliboval, že bude vystupovat zdrženlivěji. „Slib mu vydržel jen do inaugurace,” popisuje německá stanice. Čtenářům rovněž připomíná, že se podle kritiků prezident zasazuje za zájmy Číny a Ruska. „Zeman jedná na Pražském hradě jako autoritativní hlava rodiny, která chce všechno kontrolovat,” stojí v textu zveřejněném na stránkách zpravodajského pořadu tagesschau.de.
Podle ARD přitom řada Zemanových souputníků na současného prezidenta vzpomíná jako na levicově liberálního politika, který dokáže prosadit svůj názor; politika typu bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera.
Ministerstvo se za Zemana omlouvat nehodlá, spor o Peroutku míří k Nejvyššímu soudu
„Od doby, kdy se stal prezidentem, se ale Miloš Zeman stále více posouvá do nacionalistického tábora. Šíří strach, tu ze sudetských Němců, tu z migrantů a muslimů,” napsal v materiálu korespondent ARD. Svou politikou podle něj prezident ale dokáže oslovit Čechy z venkovských oblastí, kteří mají pocit, že v daleké Praze rozumějí jejich starostem a hovoří jejich jazykem. „To vypovídá něco i o distanci a opomenutích elit v Česku,” píše se dále v textu.
V závěru článku autor připomíná Zemanova slova z loňského října, v nichž vyjádřil přání, aby Česko nebylo zemí nenávisti a závisti. „Zdá se, že tragikou prezidenta Miloše Zemana je, že už nemá sílu na to, aby k tomu nějak přispěl,” uzavírá novinář ARD.