Článek
Zeman reagoval na otázku novinářů, zda by byl schopen akceptovat Pocheho jméno na postu ministra zahraničních věcí. Hlava státu odpověděla stručně – „Ne“.
Poche v letošních volbách hlavy státu podpořil Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše. Tento týden v rozhovoru pro Právo však tvrdil, že to není důvod, proč by ho Zeman neměl jmenovat ministrem, pokud jej předseda ČSSD Jan Hamáček nominuje.
Zeman i Poche jsou zastánci společné menšinové vlády ČSSD a ANO. Prezident to vysvětlil slovy: „Dovoluji si doporučit všem členům ČSSD, aby v tomto referendu hlasovali pro vládu s hnutím ANO.“
Uvedl zároveň, že proti vládě se v soc. dem. staví jen neúspěšní politici. „Jsou to zpravidla ti lidé, kteří přivedli ČSSD k oněm nešťastným sedmi procentům,“ poznamenal Zeman.
Odmítnutí akceptace Pocheho na postu ministra zahraničí rozhněvalo místopředsedu ČSSD Martina Netolického.
„Nejsme v prezidentském ani poloprezidentském systému, který by byl založen na tom, že prezident má právo veta. V těchto případech Ústava jednoznačně říká, jak má prezident postupovat. Předsedu vlády skutečně jmenuje podle svého uvážení, ale ministry jmenuje a odvolává na návrh předsedy vlády,“ řekl Právu.
První místopředseda Jiří Zimola se domnívá, že by se Zemanovi měla ČSSD přizpůsobit a Pocheho do vlády nenavrhovat.
„Názor pana prezidenta není nevýznamný. A protože sociální demokracie má určitě několik dalších schopných adeptů na tento post, jsem přesvědčen, že to pan předseda Hamáček vezme na vědomí a uspokojivě vyřeší,“ napsal Právu.
Hamáček řekl Zemanovi jména
Zeman se od Hamáčka ve čtvrtek dopoledne v Ostravě dozvěděl jména nominovaných ministrů. [celá zpráva] Jaká to jsou, však neprozradil. „Já si velmi vážím důvěry Jana Hamáčka, která spočívala v tom, že mě s těmito jmény seznámil dříve než vedení soc. dem.,“ uvedl.