Článek
Konkrétní jména neuvedl, premiérovi je prý ale občas říká. Podle zdroje Práva však hlavě státu nejvíce leží v žaludku ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a ministr obrany Martin Stropnický (ANO).
Zeman by si na jejich místech podle zdroje dokázal představit konkrétní osoby – Zaorálka by vyměnil za šéfa zahraničního odboru Hradu a bývalého velvyslance Hynka Kmoníčka, Stropnického by nahradil exministrem obrany Vlastimilem Pickem.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Kmoníček by byl z jeho strany logická volba – současného vládce Černínského paláce Zaorálka nemá Zeman v oblibě už roky. Patří podle něj na „seznam zrádců“ neboli členů soc. dem., kteří se vzepřeli jej volit v prezidentské volbě v roce 2003.
Právě Zaorálka Zeman ještě před sestavením Sobotkova kabinetu nejvíce kritizoval, i když neveřejně, a podle kuloárních spekulací hrozil nejmenováním vlády, pokud v ní Zaorálek bude sedět. Sobotka si ale jednoho ze svých klíčových spojenců v ČSSD přece jen ubránil.
Ačkoliv Zeman ve většině zahraničněpolitických témat se Sobotkovou vládou (a tedy i s ministrem zahraničí) souzní, jiný postoj zastávají například v kauze sankcí proti Rusku – vláda je podporuje, kdežto Zeman před nimi několikrát varoval.
Zaorálka by mohl kritizovat také za to, že v poslední době není příliš vidět. Kmoníček by byl Zemanovou prodlouženou rukou v Sobotkově vládě.
Podobné je to i se současným ministrem obrany – před jmenováním vlády se prezident veřejně vyslovil, že nominaci bývalého herce Stropnického nikdo nemůže brát vážně. Přesto i v tomto případě Sobotkovi ustoupil a Stropnického nakonec jmenoval, nedávno jej opatrně pochválil za záměr zrušit vojenský újezd v Brdech.
Zemanovým koněm ale zůstává Picek. Bývalý náčelník generálního štábu byl ministrem obrany ve vládě Petra Nečase, stejně jako v překlenovací vládě Jiřího Rusnoka, kde údajně zůstal na Zemanovo přímé doporučení. Nyní je v týmu hradních poradců, kde má na starost armádu a bezpečnost.
Třetím Dienstbier?
Třetím „ministrem na odstřel“ by mohl být šéf Legislativní rady vlády a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, jeden ze Zemanových protikandidátů z prezidentské volby, který má s hlavou státu vztahy více než napjaté dlouhodobě. Zeman na Dienstbierovu adresu nedávno v rozhovoru pro Právo řekl, že pokud by Dienstbier připravil kvalitní verzi služebního zákona, odvolal by o něm své pochybnosti.
Dienstbier však v bitvě o služební zákon prohrál, nedokázal uhájit institut generálního ředitelství státní služby, který prezident hlasitě podporoval, a z práce na služebním zákonu se musel stáhnout.
Premiér Sobotka ale odmítl jakékoli změny ve svém kabinetu – poté, co při nedávném inspekčním kolečku ministry chválil. „Po prvním půlroce vlády nemám důvody k personálním změnám,“ uvedl v České televizi. [celá zpráva]