Článek
Liška nejprve shrnul sled událostí, které předcházely Dusíkově rezignaci. Studie k modernizaci elektrárny Prunéřov II, jíž si nechalo ministerstvo životního prostředí vypracovat u zahraničních odborníků, potvrdila, že ČEZ nevyužil nejlepších dostupných technologií. Podle Lišky modernizace za současných podmínek využívá technologií z 80. let minulého století, které neberou ohled na zdraví.
Dusík chtěl proto požádat ČEZ, aby sjednala nápravu, a se svým stanoviskem odešel k premiérovi. Ten údajně ale jeho požadavky zamítl.
"Postoj premiéra může prospět leda firmě ČEZ. Je to opět ČEZ, který píská a předpokládá, že tak bude stát skákat. ČEZ už dorostl takových rozměrů, že už je třeba se ho obávat a mluvit o tom. Je to firma, která ovlivňuje dění v této zemi. Obávají se jí postavit nejen ministři, ale i premiér. Dělá si paramilitární jednotky, z ČEZ se stal stát ve státě,“ prohlásil před novináři šéf zelených.
Celou situaci podle něj je třeba dát do souvislosti i s nedávným hlasováním ve Sněmovně, kdy poslanci opětovně schválili dát výdělky na emisních povolenkách ČEZ na modernizaci technologií. "Šlo tady až o 170 miliard, tyto peníze šly ČEZ, přestože patří státu. Tady je vidět, že dohody z Toskánska fungují,“ uzavřel Liška.
Kauza Toskánsko otřásala veřejností po celé léto poté, co se objevily snímky dokumentující setkání předních politiků s lobbisty. Na fotografiích se objevili například předseda ODS Mirek Topolánek, stínový ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD), ředitel ČEZ Martin Roman a další lobbisté ČEZ a dalších firem usilujících o státní zakázky.