Článek
Nakažená žena měla oslabenou imunitu kvůli jinému chronickému onemocnění.
„Pacientce byla nasazena léčba antibiotiky. Klinické vyšetření následně potvrdilo, že se lékařům podařilo toto onemocnění u pacientky vyléčit,“ uvedl ředitel krajské hygieny Jan Pečinka.
Vyšetření s odebráním vzorků absolvovalo rovněž několik osob, které byly s nakaženou ženou v rizikovém kontaktu. Nákaza se u nikoho z nich nepotvrdila, stejně tak byly negativní výsledky testů u rodinných příslušníků a zdravotnického personálu, který o pacientku pečoval. „Nedošlo tedy mezi nimi k dalšímu šíření nebezpečné bakterie, která způsobuje záškrt,” konstatovala ředitelka protiepidemického odboru krajské hygieny na Vysočině Hana Pavlasová.
Zvíře, od něhož se žena nakazila, je momentálně v péči veterináře.
V Česku se objevil záškrt
„Můžeme v tuto chvíli již s jistotou říci, že k přenosu infekce nedošlo po kontaktu s cizím státním příslušníkem ani s další osobou. Zřejmě se jednalo o souhru náhod, kdy se jedinec vyššího věku s oslabenou imunitou setkal se zdrojem infekce a onemocnění u něj vypuklo. Nicméně stále se jedná o raritní případ a není nutno u veřejnosti vyvolávat jakoukoli paniku,” uzavřel případ Pečinka.
Jak připomněla ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková, díky povinnému očkování proti záškrtu je populace proočkovaná a infekce je při včasném odhalení dobře léčitelná antibiotiky. Přenosy nákazy ze zvířete na člověka jsou v Evropě ojedinělé a vesměs se jedná o osoby s oslabenou imunitou, případně o neočkované.
Záškrt - téměř vymýcené smrtelné onemocnění. Vše se ale brzy může změnit
Záškrt může mít různé klinické formy. Nejčastěji začíná horečkou, slabostí a bolením v krku, časem se pak na sliznici objevují běložlutá napadená místa, která nelze odstranit bez porušení tkáně a mohou se šířit.
Záškrt – téměř vymýcené smrtelné onemocnění. Vše se ale brzy může změnit. Laryngeální forma záškrtu bývala obávaným onemocněním u kojenců a malých dětí. Začínala sípáním a štěkavým kašlem a pokračovala šířením pablán do dolních dýchacích cest. Spolu s velkými otoky docházelo pak i k zadušení nemocného.
Pokud není nemocný včas léčen, toxin se dostává do krve a poškozuje buňky srdce, ledvin a také některá nervová vlákna. Nosní forma infekce je mírnější a projevuje se krvavou nebo hnisavou sekrecí a pablánami v nosní sliznici.