Článek
„Máme s Čínskou lidovou republikou velmi čilé obchodní a diplomatické vztahy a pokud tam dochází k věznění politických oponentů a náboženských a etnických menšin, tak se k tomu musíme postavit,” řekl lidovecký poslanec a iniciátor aktivit Vít Kaňkovský.
Poslanci z opozičních klubů KDU-ČSL, Piráti, TOP 09, STAN a ODS připravili usnesení, v němž požadují po české vládě a prezidentu Miloši Zemanovi, aby vyzvali Čínu k okamžitému ukončení pronásledování a věznění občanů na základě jiné víry nebo politických názorů.
Jednat by o něm chtěli příští úterý. Na minulé schůzi Sněmovny se to nepodařilo, otevření tématu zablokovalo hnutí ANO a ČSSD.
Hnutí ANO chce s námi posílit kontakty, hlásá Komunistická strana Číny
Umírají konkrétní lidé
Opoziční poslanci upozorňují i na obchod s orgány v Číně. „Skrývají se za tím konkrétní lidé, kteří byli zabiti a jejichž rodiny ani nevědí, kde mrtví leží. Nejsou to žádná abstraktní lidská práva, ale zabíjení a ještě obrovský byznys,” řekla na tiskové konferenci Pirátka Olga Richterová.
Podle poslankyně TOP 09 Heleny Langšádlové je nutné si situaci připomínat právě proto, že Česko má s Čínou aktivní diplomatické a obchodní vztahy.
„Je dobře, abychom si připomněli, že je to ta Čína, se kterou obchodujeme,” uvedla.
Čína mě mučila, chtěla znát roli Británie v hongkongských protestech, tvrdí bývalý člen konzulátu
Šéf STAN Vít Rakušan dodal, že se v rámci vztahů s Čínou nemůžeme omezovat pouze právě na ekonomické zájmy.
„Nedostáli bychom tak tradici naší země a nedostáli bychom po třiceti letech tradici Václava Havla. Právě z ní těžíme, a to, že ještě máme nějak renomé, je jeho zásluhou, a ne té současné garnitury,” připomněl Rakušan odkaz disidenta a prvního porevolučního prezidenta.