Článek
„Zájem o službu v aktivní záloze a o účast na dobrovolném vojenském cvičení je nyní desetkrát větší než před 24. únorem,“ řekla Právu mluvčí generálního štábu Magdaléna Dvořáková. Dříve se denně na možnost vstoupit k rezervistům nebo jít na cvičení ptalo mezi pěti a dvaceti zájemci.
V pátek kvůli vstupu do aktivních záloh zavolalo nebo napsalo přes 120 lidí
„V pátek kvůli vstupu do aktivních záloh zavolalo nebo napsalo přes 120 lidí,“ podotkla mluvčí. Zdvojnásobil se i počet adeptů na vstup do armády.
Ne povinné vojně, ano možné evidenci
Počet záložníků každoročně roste, nyní jich je 3606, z toho je desetina žen. O dobrovolná cvičení, která armáda pořádá od roku 2016, nebyl dosud masový zájem, zatím jimi prošlo celkem 191 osob.
Zelenskyj podal přihlášku Ukrajiny do Evropské unie
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QN_o/BYOBrV.jpeg?fl=cro,0,1095,1280,720%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Podle Dvořákové je dobrovolné cvičení podobné vojenskému přijímači, který trvá šest týdnů, ale je většinou kratší. Armáda má v současnosti přes 26 tisíc vojáků z povolání. Záložáky zve ročně maximálně na čtyři týdny cvičení. V případě nutnosti je povolá do služby.
Loni např. sloužili v očkovacích centrech. Masivněji by rezervy armáda použila v případě stavu ohrožení státu. Pokud by se Česko dostalo do válečného stavu, prezident by po rozhodnutí vlády nařídil všeobecnou mobilizaci. Ta je povinná pro všechny muže i ženy od 18 do 60 let.
Po obsazení Krymu a válce na východě Ukrajiny po roce 2014 v Česku proběhla několikrát diskuse o obnovení povinného výcviku či jiné vojenské služby. Ale až na výjimky se politici shodli, že povinná vojenská služba, která skončila v roce 2004, už není v jakékoli formě reálná.
Tohle ukažte Putinovi. Při ruském ostřelování Mariupolu zahynula šestiletá dívka
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QO_p/UJYBvW.jpeg?fl=cro,0,56,1280,720%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
To platí i dnes. Přivítali by ale, aby armáda znovu spustila odvody bez nástupu na vojnu, de facto evidenci, díky níž by získala podrobné informace např. o tom, co lidé ovládají nebo v jakém jsou zdravotním a fyzickém stavu, což by mohla použít v případě mobilizace.
„Kdyby armáda zmapovala, koho v případě krize odvést, bylo by to jen dobře,“ řekl Právu místopředseda branného výboru Sněmovny Pavel Růžička (ANO). Povinná služba je podle něj v dnešní době ale neproveditelná.
„Vzpomínám si, jaká sisyfovská práce byla za šest týdnů v přijímači naučit ty kluky jen obout si kanady a další věci, co nezvládli jejich rodiče. Ale dneska si to nedokážu vůbec představit,“ dodal bývalý voják z povolání Růžička.
Do cizinecké legie v Ukrajině narukovali členové speciálních jednotek z USA či Británie
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_gY_f/5iiPC0.jpeg?fl=cro,0,1,798,448%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Pro zavedení odvodů by byla např. i šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Jejich forma by se ovšem mohla podobat spíše dotazníkovým šetřením, v jejichž rámci by občané vyplňovali základní údaje o svých schopnostech a dovednostech,“ sdělila Právu.