Článek
„Registrujeme zvýšený zájem o očkování. Za včerejší den se přihlásilo na očkování téměř 13 tisíc nových lidí,” napsali v pátek zástupci Chytré karantény na svém twitterovém účtu.
DATA. Registrujeme zvýšený zájem o očkování. Za včerejší den se přihlásilo na očkování téměř 13 tisíc nových lidí. Rekordní počty očkují opět i místa bez registrace. Například na pražském Chodově včera naočkovali téměř 1000 lidí a v Brně necelých 500. Děkujeme
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) October 22, 2021
Zájem se podle Chytré karantény zvedá i na dočasných očkovacích místech v obchodních centrech a na nádražích, o jejichž konci se mluvilo v souvislosti s nízkým zájmem ještě na začátku října.
„Rekordní počty očkují opět i místa bez registrace. Například na pražském Chodově včera naočkovali téměř 1000 lidí a v Brně necelých 500,” doplnila Chytrá karanténa.
Počet prvních dávek se zdvojnásobil
Po otevření očkovacího centra na Chodově 12. července zde denně aplikovali v průměru 1100 vakcín. V prvním říjnovém týdnu to bylo asi 400, tedy zhruba třetina.
Přibližné počty celkově denně vyočkovaných dávek se od zhruba poloviny září pohybovaly okolo deseti tisíc. Výraznější nárůst ovšem nastal tento týden, kdy se ze 13 tisíc počet aplikovaných dávek zvedl na čtvrtečních téměř 26 tisíc.
Z toho prvních dávek, tedy nově rozhodnutých lidí, bylo 6944. Proti minulému čtvrtku, kdy se prvních dávek vyočkovalo 3495, je to téměř dvojnásobek.
Ke čtvrtku 21. října bylo podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) k očkování registrováno 33 744 lidí čekajících na termín. Rezervaci na očkování mělo vytvořenou 20 655 lidí.
Epidemická situace se zhoršuje
V minulých týdnech byly zájem i tempo očkování nevalné, čísla spíše stagnovala. Mírně se zájem začal zvedat před několika dny, kdy se ale současně začala epidemická situace opět zhoršovat a vláda začala diskutovat o zpřísnění opatření.
Od začátku očkování na přelomu roku má dokončenou vakcinaci přes šest milionů lidí, proočkovanost se tedy pohybuje okolo 67,5 procenta. To však pro nastolení kolektivní imunity, která by bránila šíření viru, podle odborníků i politiků nestačí.
Opakovaně tedy apelují na veřejnost, aby se nechala očkovat.