Článek
„Žádnou dohodu jsem neporušil, protože jsem žádnou neuzavřel,“ řekl Herman v neděli na krátkém tiskovém brífinku v budově jeho úřadu.
Podle něj se sice před dvěma roky debatovalo na vládě o dalajlamovi a šéf diplomacie Zaorálek ministry žádal, aby slíbili, že se s ním nebudou setkávat, on ale slib nedal. „Pro mě je to ale nepřijatelné, je to jako kdyby po mně někdo chtěl, abych se nesetkal s papežem,“ dodal Hermann.
Nikdy jsem nikomu neslíbil, že se nesetkám s dalajlámou. Naopak jsem řekl, že takový požadavek je v rozporu s mým svědomím a odmítám jej.
— Daniel Herman (@DanielDherman) 30. října 2016
Čínští komunisté si mě nekoupí
Jádro sporu ohledně setkání s dalajlamou podle něj spočívá v nařizování toho, kdo se s kým může vidět. "Žádný jiný stát, i kdyby to byla velmoc, přeci nemá právo ministrovi jiné země určovat, s kým se má, nemá a kde setkávat. To je pro mě prostě naprosto nepřijatelné. Odmítám tento vazalský přístup vůči Pekingu. Mě si nekoupili českoslovenští komunisté před rokem 1989 a nekoupí si mě ani čínští komunisté," řekl Hermann.
Na dotaz Práva, zda se setkal s dalajlamou jako ministr nebo soukromě Herman odpověděl: "Ve chvíli, kdy jsem se stal ministrem vlády, tak i když spím, i když jsem v kuchyni, lese, nebo oblečený naprosto neformálně, tak není o nic více snížen můj mandát, než když mám kravatu a oblek. Celé mi to přijde jako trapné slovíčkaření a na můj vkus přílišné servilní podlézání jisté velmoci," řekl.
SMS nebo telefonát
Herman prý šéfovi české diplomacie nejprve řekl, že se s dalajlamou sejde na konferenci Fórum 2000, pak ale změnil názor.
”Pan Herman se na mě obrátil, že se setká s dalajlamou na Fóru 2000. Najednou jsem si přečetl, že oficiálně přijme dalajlamu na ministerstvu. Poslal mi SMS, že se situace vyvinula, že ho přijme na ministerstvu. Že je to pro něj otázka svědomí,” řekl Zaorálek v neděli v diskusním pořadu Partie televize Prima. [celá zpráva]
Herman ale tvrdí, že se Zaorálkem, který byl služebně v zahraničí, o návštěvě dalajlamy mluvil den předtím po telefonu. Výsledkem bylo, že si prý vzájemně vyměnili své názory.
"V rámci svých kompetencí jsem významného představitele významného duchovního směru, nositele Nobelovy ceny míru, přijal na ministerstvu, protože je to důstojné, a nevidím v tom vůbec žádný problém," dodal šéf kultury.
Zaorálkovu verzi v neděli to v České televizi potvrdil ministr vnitra Milan Chovanec. „Před dvěma lety došlo na gentlemanskou dohodu, kdy Luboš Zaorálek přišel na vládu a řekl, ´máme-li pokračovat ve vztahu s Čínou, je nezbytně nutné, aby kontakty s dalajlamou byly na neoficiální bázi´. Dva roky ta dohoda platila, všichni jsme ji dodržovali,“ řekl Chovanec v televizi. První, kdo ji porušil, byl podle jeho slov Herman. [celá zpráva]