Hlavní obsah

Začněte ihned vymáhat dotace od Agrofertu, vyzval ministry Senát

Senát vyzval vládu, aby s ohledem na audit Evropské komise začala neprodleně vymáhat dotace po holdingu Agrofert. Horní komora o tom dnes rozhodla na návrh své komise pro dohled nad poskytováním veřejných prostředků. Horní komora současně konstatovala, že závěry auditu potvrdily podezření na střet zájmů předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) ve vztahu k Agrofertu a pochybení při hodnocení jednotlivých projektů.

Foto: Milan Malíček, Právo

Sídlo společnosti Agrofert na pražském Chodově.

Článek

Vláda by podle Senátu měla také do budoucna upustit od pokusů o proplacení dotací z evropského souhrnného rozpočtu „u projektů, u kterých je důvodné se domnívat, že jsou střetem zájmů postiženy".

Předseda senátorů ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra připomenul rozhodnutí Evropského parlamentu, který také vyzval české úřady, aby ochránily peníze českých daňových poplatníků a přiměly Agrofert vrátit neoprávněně vyplacené dotace.

Europoslanci podporují rezoluci kritizující Babišův střet zájmů. Zaráží je lobbování Agrofertu

Evropa

Právně nezávazná rezoluce podpořila audit Evropské komise, podle něhož je Babiš ve střetu zájmů, neboť Agrofert ovládá prostřednictvím svěřenských fondů, do nichž vložil svůj majetek, a zároveň se podílí na rozdělování dotací EU v ČR.

Premiér dlouhodobě popírá, že by ve střetu zájmů byl. Rezoluci označil za zasahování vnitřních záležitostí ČR. „Pokud mám informaci, tak tam jsou i lži a pomluvy ohledně České republiky a českého státu. Předpokládám, že to ministři nastudují a stejně jako minule budou reagovat," sdělil novinářům.

Celkově se zjištění v auditu týkají projektů za 113 milionů korun. Česko podle serveru iROZHLAS.cz proplatilo firmám holdingu Agrofert ze státní pokladny u kritizovaných projektů zhruba 155 milionů korun. Jde o dotaci 100 milionů korun na stavbu linky na toastový chléb firmy Penam, 50 milionů pro firmu Lovochemie na vylepšení výroby hnojiv a dvě dotace dohromady za zhruba pět milionů na výměny sušáren zrnin pro firmu Cerea.

Podle závěrečné zprávy auditu, kterou Evropská komise zveřejnila koncem dubna, Babiš ovládá svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem. Premiér tak je podle auditu ve střetu zájmů a Agrofert nemá nárok na žádné dotace ze strukturálních fondů EU od 9. února 2017, kdy začala být účinná novela českého zákona o střetu zájmů.

Babiš dělá Česku ostudu, zní z opozice k jeho střetu zájmů

Domácí

Babiš označil audit za účelový a zmanipulovaný. Premiér i další zástupci vlády opakovaně uvedli, že ve věci proti sobě stojí dva právní názory, mezi kterými by měl rozhodnout nezávislý soud. Také Agrofert od začátku jakékoli pochybení odmítá a upozorňuje na to, že úřady s ním ohledně kontroly nekomunikovaly.

Společnost Primagra z holdingu Agrofert v únoru podala k Soudnímu dvoru Evropské unie žalobu na Evropskou komisi. Chce uvolnit dotace blokované na základě auditu o možném střetu zájmů premiéra.

Zeman: Rezoluci europoslanců o Babišovi neberu příliš vážně

Domácí
Související témata:

Výběr článků

Načítám