Článek
Podotkl, že NOS nařízení zatím nenapadne. „Některá sdružení a politické strany avizovaly, že žalobu podají. Přijde nám nadbytečné, aby novelu soudně řešilo 30 subjektů najednou,“ vysvětlil předseda NOS.
Ačkoli nyní novela vstoupila v platnost, její vymáhání stále bezpečnostním sborům nebylo sděleno.
„Doposud není jasný postup, jak vymáhat očkování či jak penalizovat strážníky, kteří povinné očkování odmítnou. Nezbývá než vyčkat do obdržení takového výkladového stanoviska,“ řekl mluvčí ostravské městské policie Jindřich Machů.
Hasiči a policie řeší očkování s právníky
I Machovič by rád věděl, jak vyhláška bude aplikována, kvůli možné diskusi o osudu příslušníků, kteří se odmítnou naočkovat.
Podle něj by totiž přicházelo v úvahu odmítače zařadit na místa, kde by se nesetkávali s veřejností, jako například na centrální sklady.
„Důležité ale je udělat průzkum mezi příslušníky, aby byly zjištěny důvody, proč se nechtějí očkovat a zda je možné je nějakým způsobem k vakcíně motivovat. Takovému zjišťování je nakloněn i předseda STAN a budoucí ministr vnitra Vít Rakušan, se kterým jsme o vyhlášce krátce hovořili,“ vysvětlil Machovič.
Dodal, že někteří policisté čekají na uplynutí 180denní ochranné lhůty po prodělání onemocnění či na nový typ vakcíny. Některé sbory ale vyhlášku podporují.
Bezpečnostní sbory se bojí odchodů lidí kvůli povinnému očkování
Mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR (HZS) Rudolf Kramář uvedl, že vedení hasičů vnímá povinné očkování pro příslušníky jako pozitivní krok, který významným způsobem podpoří zvládání pandemie.
„Ohledně některých aplikačních nejasností týkajících se realizace očkování svolal první náměstek ministra vnitra jednání na úrovni ministerstva vnitra. To by mělo proběhnout příští týden,“ sdělil Kramář.