Článek
Okolnosti udělení zakázky na provoz internetových zdravotních knížek prověřoval antimonopolní úřad na základě podnětu sněmovní vyšetřovací komise, která se hospodařením pojišťovny zabývala. Šéf ÚOHS Martin Pecina uvedl, že se VZP při udílení zakázky společnosti IZIP neřídila zákonem. "Zcela tak vyloučila soutěž o zakázku, když znemožnila potenciálním dodavatelům, aby se výběrového řízení zúčastnili a mohli případně nabídnout zadavateli výhodnější podmínky než IZIP," řekl v pátek Pecina.
Předseda vlády Jiří Paroubek (ČSSD) reagoval na výrok antimonopolního úřadu kritikou některých politiků ODS. "Vyzývám poslance Evropského parlamentu za ODS Miroslava Ouzkého a Milana Cabrnocha, aby vyvodili z celé věci osobní odpovědnost a složili své poslanecké mandáty. Nepovažuji za vhodné, aby v okamžiku, kdy je konstatováno protizákonné jednání v případě internetových zdravotních knížek, nadále setrvávali v takto exponované veřejné funkci," dodal premiér.
Pokuta je rekordně vysoká
Antimonopolní úřad označil jednání VZP za jedno z nejzávažnějších porušení zákonů o veřejných zakázkách. Zdůvodnil tím rekordní výši finančního postihu 800 tisíc korun, která překonává všechny dříve udělené sankce za prohřešky při zadávání veřejných zakázek. Vyšší pokutu dostala zatím pouze Dopravní společnost Zlín-Otrokovice, původní částka jeden milión korun jí ale byla letos snížena na polovinu. Město Hradec Králové dostalo pokutu 750 tisíc korun.
ÚOHS vedl proti VZP dvě správní řízení na základě dvou tehdy platných zákonů - o veřejných zakázkách a o zadávání veřejných zakázek. Částka 800 tisíc korun představuje součet obou udělených pokut.
Elektronické zdravotní knížky využívalo v polovině letošního března téměř 890 tisíc pacientů a zhruba 8000 lékařů. Se systémem podle autorů pracovalo asi 40 nemocnic. V internetových knížkách mají lidé zapsány obtíže, diagnózy, vyšetření i užívané léky. Přístup k údajům mají jen lékaři, kterým to pacient dovolí.