Článek
„Chceme zrychlit proces zkrácením délky řízení a snížením počtu soudních řízení. Zvýšíme také právní jistotu v otázkách náhrady za vyvlastnění," uvedla ministryně Klára Dostálová.
„Zkracujeme délku vyvlastňovacího řízení na devadesát dnů. S tím, že zákon stanoví lhůty pro veškeré úkony vyvlastňovacího úřadu, tak i účastníků řízení,” popsala Dostálová s tím, že vláda přijala věcný záměr a nyní bude následovat jeho paragrafové znění.
Ministerstvo chce zároveň zajistit, aby nebylo možné prosadit jednostranné prosazování zájmů vyvlastnitelů, kteří reprezentují zájem společnosti, na úkor vlastníků. „Zároveň však nemá být vlastníkům dovoleno, aby realizaci stavby, s níž nesouhlasí, zmařili, neúměrně ji protahovali či bránili stavbám, které mají celospolečenský význam," uvedlo v materiálu MMR.
Na vládě jsme schválili věcný záměr zákona o vyvlastnění. Chceme zrychlit proces zkrácením délky řízení a snížením počtu soudních řízení. Zvýšíme také právní jistotu v otázkách náhrady za vyvlastnění.
— Klara Dostalova (@DostalovaK) July 19, 2021
Cílem věcného záměru je podle něj dále zvýšení právní jistoty v otázkách náhrady za vyvlastnění a zvýšení motivace k uzavírání dohod o získání práv.
„Mezi změny obsažené ve věcném záměru dále patří rozšíření předmětu vyvlastnění, přesun nákladů na druhé znalecké posudky z vyvlastnitelů na vyvlastňovací úřady a úprava příslušnosti vyvlastňovacího úřadu v závislosti na výsledku rekodifikace stavebního práva," dodalo MMR.
Komora: promarněná šance
Hospodářská komora však upozornila, že připravovaný návrh zákona efektivní proces vyvlastnění nepřinese.
„Materiál považujeme za promarněnou šanci, a pokud nebudou nástroje opravdového urychlení celého procesu vyvlastnění do nového zákona zapracovány, pak dost možná také za promarněné státní prostředky na zpracování tohoto věcného záměru. V některých kapitolách ani není zřejmé, k jakému řešení vyvlastnění se předkladatel přiklání, a tedy jakým směrem se bude ubírat při tvorbě paragrafového znění zákona. Nechává si tak až příliš otevřené dveře," uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Nový stavební zákon stvrdila v úterý Sněmovna, když přehlasovala senátní veto. Vláda si od něj slibuje rychlejší stavební řízení a dodržování lhůt. Zákon se připravoval několik let a MMR, které ho předložilo, ho považuje za zásadní. Odpůrci varují, že vzdálí úřady občanům a stavební řízení naopak zkomplikuje.
Zákon již podepsal prezident Miloš Zeman.