Článek
„Myslím, že by se pan bývalý premiér měl jet na Ukrajinu podívat, kdyby potřeboval sehnat pozvání, tak se nabízím, a pokud potom ta slova zopakuje, tak si myslím, že už do politiky nepatří,“ uvedl Vystrčil.
Kritiku odmítli i místopředseda Senátu Jiří Růžička (TOP 09) a šéf zahraničního výboru Senátu Pavel Fischer, kteří Vystrčila na Ukrajinu doprovázeli.
„Tohle zlehčování a vydávání za nějaký marketingový tah je hanebné,“ uvedl Růžička. „Bez komentáře,“ doplnil Fischer.
Vystrčil v Kyjevě: Je naší povinností vás podporovat, víme, že bojujete i za nás
Babiš se nechal ve čtvrtek slyšet, že cesty politiků do Kyjeva podle jeho názoru nic nevyřeší. Rýpl si při tom i speciálně do Vystrčila.
„Co tam pan Vystrčil, který nemluví žádným jazykem, vyřeší, pochybuju, že vůbec něco vyřeší. Takže je to jen nějaká marketingová záležitost zase,“ poznamenal na tiskové konferenci.
Ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnys na Twitteru „důležitou“ návštěvu Vystrčila ve „složité bezpečnostní situaci“ ocenil.
Mockrát děkuji @Vystrcil_Milos za jeho důležitou návštěvu Ukrajiny v této složité bezpečnostní situací. Velice si vážíme Vaší, pane předsedo, podpory. Připojuji se k potlesku, který zazněl včera v ukrajinském parlamentu na Vaši počest a počest České republiky.
— Yevhen Perebyinis (@YPerebyinis) April 15, 2022
Vystrčil v pátek řekl, že nabídka navštívit Ukrajinu přišla od ukrajinských představitelů i zástupců dalších zemí EU několikrát. Jedním z cílů tedy bylo vyhovět ukrajinské straně a přesvědčit se o tom, jak to ve válkou zničených oblastech vypadá. Že páchaná zvěrstva jsou pravdy a brutalita ruských vojáků je vysoká, konstatoval šéf Senátu.
Návštěva Buče mnou otřásla, přiznal slovenský premiér
Česko považuje Ukrajinu podle Vystrčila za suverénní, samostatnou a fungující zemi, která má svůj parlament, který i za těchto těžkých podmínek funguje. Válkou postižená země nyní podle něj potřebuje další vojenskou a humanitární pomoc, ale i morální podporu, která by měla směřovat k členství Ukrajiny v EU.
Vystrčil ve čtvrtek se svým polským protějškem Tomaszem Grodzkým navštívil Ukrajinu, která od konce února čelí ruské invazi. V projevu v ukrajinském parlamentu odmítl možnost územních ústupků Rusku a počínání ruských vojáků v ukrajinských městech přirovnal k nacistickému vyhlazení českých obcí. Čeští a polští senátoři navštívili také města, která utrpěla během ruského bombardování a okupace značné škody.