Článek
Expozice je vytvořena ve spolupráci s americkou agenturou NASA a muzeem Cosmophere.
Mezi exponáty na prostoru dvou tisíc metrů čtverečních se nachází motor z lunární rakety Saturn 5, který nesl americké astronauty při většině misí programu Apollo na přelomu 60. a 70. let minulého století.
Motor ležel několik desítek let na dně oceánu, než byl vyloven a restaurován. Součástí výstavy jsou i modely kosmických lodí ve skutečné velikosti a sekce Future věnovaná současným plánům a budoucnosti kosmonautiky.
„Ukazujeme zde, co hýbe kosmonautikou, že se třeba chystá mezinárodní stanice u Měsíce, na které se budeme připravovat na let k Marsu. A třeba i o letu k Marsu. Jedno z vozítek tady se jmenuje Opportunity, které vyšlapávalo lidem cestu na Mars. Díky němu jsme se dozvěděli, jak to na Marsu vypadá, a zjistili jsme díky němu také to, že na Marsu byla voda,“ říká hlavní producent výstavy Viliam Ďuriš.
Největší putovní výstava kosmonautiky je v Praze. Věnuje se i budoucnosti vesmírného výzkumu
Je zde také možnost vstoupit na orbitální stanici MIR, kde zažijete uměle navozený stav beztíže. Nahlédneme do kokpitu raketoplánu Columbia i ruské lodi Sojuz. Ta dodnes zajišťuje přepravu kosmonautů na orbitální stanici ISS.
Novinky pro vás chystají i další prohlídky zajímavých míst, kam se v současnosti nelze dostat. Připravujeme například návštěvu Zoo Jihlava a Národního technického muzea. V úterý, tedy 14. dubna, navštívíme divoké koně v Milovicích. Své tipy, kam bychom se mohli s kamerou podívat, můžete posílat na e-mailovou adresu vysilani@novinky.cz. |
Výstavu doplňují originální skafandry, helmy, rukavice, ale také spodní prádlo, hodinky, fotoaparáty nebo třeba jídlo kosmonautů.
Jsou zde i jedinečné exponáty, které kvůli utajení technologií nesměly být dlouho zveřejněny – jako například originální tryska americké rakety Saturn V. Ta dopravila loď Apollo na Měsíc.