Článek
Vilu nechal postavit u Adolfa Loose a Karla Lhoty v roce 1932 pražský právník JUDr. Josef Winternitz jako rodinnou vilu pro svoji manželku Jenny Winternitzovou, dceru Suzanu a syna Petra.
Jedná se o poslední Loosovu realizovanou budovu a má hodně shodných prvků s Müllerovou vilou, mimo jiné i způsob členění, který byl pro Loose obecně charakteristický. Jde o takzvaný „raumplan”, kdy je při řešení zohledněn význam jednotlivých místností.
Prohlédněte si jedinečné stavby Adolfa Loose v dokonalých modelech
Světový unikát
Od října 2018 je vila zařazena do mezinárodní sítě slavných domů světa Iconic Houses, kam patří například i brněnská vila Tugendhat či barcelonská Casa Milà známá také jako La Pedrera postavená Antonim Gaudím nebo pensylvánská Fallingwater od Franka Lloyda Wrighta.
Novinky pro vás chystají i další prohlídky zajímavých míst, kam se v současnosti nelze dostat. Připravujeme například návštěvu Národního muzea a Národního technického muzea. Zítra, tedy 27. března, navštívíme Zoo Dvůr Králové. Své tipy, kam bychom se mohli s kamerou podívat, můžete posílat na e-mailovou adresu vysilani@novinky.cz. |
V současné době je pražská vila v soukromých rukou potomků původních majitelů, kteří ji otevřeli pro veřejnost. Ve vile je obvykle nějaký kulturní program, jako jsou výstavy, koncerty, divadelní představení, přednášky a další.
„Chceme, aby vila nepůsobila pouze muzejním dojmem, ale jako živoucí objekt s pozitivní energií. V rámci doprovodných programů umožňujeme návštěvníkovi zažít tento unikátní prostor s atmosférou první republiky, která je ve vile stále přítomná, při některém ze současných kvalitních hudebních či dalších představení,“ řekla Novinkám provozovatelka vila Kristina Cysařová.
SPECIÁL: COVID-19 | Vše o nákaze, rady a tipy, jaké jsou příznaky
Tragický osud
Kromě vily samotné je pozoruhodný i tragický osud jejích majitelů – část rodiny zahynula v koncentračním táboře, přeživší se pak po válce museli vyrovnat s tlakem ze strany komunistického režimu. Cílem stálé expozice a dalších programů je připomenout lidem velmi osobním způsobem jak tragédii holocaustu a druhé světové války, tak právě období komunismu.
Winternitzova vila je živým prostorem, kde se návštěvník cítí doslova „jako doma“. Může zde přenocovat, vyzkoušet si, jak se žilo ve vile, odpočinout si na terase či nerušeně pozorovat dům ze zahrady a číst si.
To bylo samozřejmě možné v době, kdy byla veřejnosti otevřena. Provozovatelé se nyní těší, až nařízení vlády opadnou a vila tak přivítá nové návštěvníky.