Článek
V polovině prosince královedvorská zoo slavnostně otevřela expozici žiraf a návštěvníci mají nově možnost tato majestátní zvířata pozorovat v zastřešeném prostoru, což dříve nebylo možné.
Celým pavilonem prostupuje vyvýšená dřevěná lávka, která umožňuje bezprostřední kontakt se žirafami bez bariér v podobě skla a mříží. Zde je k vidění skupina žiraf síťovaných.
VÝLETY Z KARANTÉNY: Cestování časem v Národním zemědělském muzeu
Okapi
V roce 1901 se okapi stala jedním z nově objevených velkých savců. Je příbuzná žirafám. Přírodovědci po ní pátrali desítky let. Dlouho byla však jen přízrakem, o němž s obdivem mluvili domorodci. Je velmi plachá a díky proužkům na nohách a nádherné hnědé srsti na těle je v deštném pralese skvěle maskovaná. Pouze samci mají na hlavě kostěné růžky, na rozdíl od žiraf. Tyto pralesní žirafy se dorozumívají infrazvuky neslyšitelnými lidským uchem. V safari parku se podařilo okapi již dvakrát odchovat a je jedinou zahradou v Česku a na Slovensku, kde je můžete vidět. Momentálně jsou v safari k vidění samec Ewanga a samice Qiru.
Sloni a lvíčata
Sloni bývají oblíbenou atrakcí ve většině zoologických zahrad. V safari parku žijí slonice Umbu a Sali, které sem byly přivezeny v letech 1983 a 1984. Samotná expozice slonů má 320 metrů čtverečních a navazuje na ni venkovní výběh.
Novinky pro vás chystají i další prohlídky zajímavých míst, kam se v současnosti nelze dostat. Připravujeme například návštěvu Národního muzea a Národního technického muzea. V pondělí, tedy 30. března, navštívíme Klášter sv. Anežky – výstavu Krásné madony. Své tipy, kam bychom se mohli s kamerou podívat, můžete posílat na e-mailovou adresu vysilani@novinky.cz. |
Loni v červenci se královédvorská zoo radovala ze dvou koťat lvů berberských, která se zde narodila po třicetileté přestávce. Jejich matka, dvouletá samice Khalila, péči o dvojčata zvládá bravurně, přestože byla prvorodičkou. Otcem lvíčat je sedmiletý samec Bart, kterého návštěvníci vídají společně s jeho bratrem Napoleonem od roku 2014.
Když do hor, tak s rouškou v batohu
Poslání
Posláním moderních zoologických zahrad a parků je vracet zvířata zpět do volné přírody a chránit je v jejich původním prostředí.
Do Afriky královedvorská zoo z vlastního chovu převezla už více než sto zvířat několika významných druhů, aby podpořila tamní ohrožené populace. V roce 2009 vrátila do Afriky celkem sedm nosorožců, v roce 2016 osmého jedince.
V rámci kampaně Burn Horns Save Rhinos v roce 2014 a 2017 zorganizovala demonstrativní pálení rohoviny, aby upozornila na kritickou situaci nosorožců, jež jsou ve volné přírodě vyvražďováni kvůli rohovině, a vyzvala tak veřejnost a všechny vlády světa, aby se přestaly podílet na krvavém obchodu se zvířaty.
Je rovněž zapojena do několika ochranářských projektů zaměřujících se kromě záchrany nosorožců na další ohrožené druhy a na zlepšení jejich životních podmínek ve volné přírodě.