Článek
Případ se týká údajného dotačního podvodu. Babiš, který možnost vyjádřit se před členy výboru nevyužil, vinu dlouhodobě odmítá. Stíhání je podle něj politické a na objednávku.
Sněmovní plénum by pak o jeho vydání mohlo rozhodnout příští týden, kdy je naplánovaná schůze.
Za vydání bývalého premiéra současně demonstrovali dopoledne také zástupci hnutí Chcípl pes. Skandovali „Vydejte Babiše” a pískali. Měli také české vlajky a transparenty s portrétem expremiéra a nápisy „Babiš zadržen” či „Sorry jako”.
„Bureš zadržen, sorry jako.“ Demonstranti žádali před Sněmovnou vydání Babiše
Případ Čapí hnízdo tak pokračuje již třetí volební období. Sněmovna expremiéra ke stíhání v minulosti vydala už dvakrát. Kromě předsedy hnutí ANO je v případu kolem padesátimilionové dotace na výstavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo obviněna i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová).
Stíhání se týká podezření z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu.
Státní zastupitelství požádalo o vydání Babiše k trestnímu stíhání
Čapí hnízdo původně patřilo Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se však přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získalo padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu nemělo nárok.
Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. V roce 2017 Babiš vložil holding do svých svěřenských fondů.