Hlavní obsah

Výbuch a únik škodlivin na Českolipsku šetří policie jako obecné ohrožení

Aktualizováno

Policie úterní neštěstí s osmi zraněnými v provozovně likvidace nebezpečného odpadu společnosti Purum v Hamru na Jezeře vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Nikdo obviněn nebyl, řekla ve středu českolipská mluvčí policie Ivana Baláková. Policie hodinu po poledni areál opustila. Do areálu se mohli vrátit zaměstnanci firmy. Podle hasičů je prostor bezpečný.

BEZ KOMENTÁŘE: Okolí výbuchu v Hamru na JezeřeVideo: Aktu.cz

Článek

V úterý se mluvilo o kyselině sírové, jejíž výpary měly uniknout do okolí, technici ale stále odebírají vzorky. „Čekáme na výsledky kontrolního měření od hasičů. Pokud to bude bezpečné, ohledáme dnes místo události a budeme shromažďovat všechny podklady, abychom posoudili, proč tam ta situace vznikla,” uvedla ve středu Baláková.

Hasiči znovu vzorky odebírají od středečního rána. „Víme, že tam byla kyselina sírová ve spojitosti s dalšími látkami,” řekla krajská mluvčí hasičů Lucie Hložková.

Při neštěstí utrpěli vážné zranění dva lidé, na místě je museli záchranáři oživovat. Muž, který je hospitalizován v Liberci, je podle mluvčího nemocnice Václava Řičáře stále v kritickém stavu.

V místním obecním úřadu se ve středu ráno sešel krizový štáb, ten zasedl už v úterý.

BEZ KOMENTÁŘE: Policie uzavřela okolí výbuchuVideo: Michael Polák, Právo

Podle televize Prima pracují vyšetřovatelé s několika verzemi. Mimo jiné mohl podle nich některý z pracovníků porušit bezpečnostní pravidla. Prověřují i možnost, že některá z cisteren přivezla do areálu jinou chemikálii, než bylo v dokumentech.

Neutralizace odpadů

Jednatel firmy Purum Daniel Kraft zatím netuší, co mohlo havárii způsobit. „Při obvyklé každodenní činnosti stabilizace nebezpečných odpadů došlo k nepředvídatelné a nám prozatím nevysvětlitelné chemické reakci, která měla za následek výbuch s následným zahořením,” uvedl.

Foto: Michael Polák, Právo

Uzavřené okolí výbuchu.

Podle něj jde o úpravnu, která využívá metody chemické neutralizace odpadů a vápenno-cementové stabilizace. „Cement nebo odprašky z výroby cementářského slínku jsou při tom využity jako chemické činidlo, které mění nebezpečnost složek odpadu a transformuje nebezpečný odpad na odpad, který již dále není nebezpečný,” dodal.

V areálu ve Staré Lužici v Hamru na Jezeře podle něj firma působí od roku 2002 a dosavadní provoz označil za bezproblémový. „Poslední kontrola České inspekce životního prostředí a Krajského úřadu Libereckého kraje proběhla 6. května 2019 a nebylo shledáno jakékoli porušení podmínek integrovaného povolení provozu,” uvedl Kraft.

Výběr článků

Načítám