Článek
Jak v pondělí uvedla mluvčí Městského soudu v Praze, vrchní soud zrušil rozsudek nad čtyřmi lidmi - kromě Hudečka také nad bývalou radní pro informatiku Evou Vorlíčkovou (dříve TOP 09), exradním pro dopravu Josefem Noskem (dříve ODS) a někdejším ředitelem magistrátního odboru informatiky Janem Teskou. Vyhověl tak odvoláním, která si podali.
Zrušený verdikt uložil v září 2016 Vorlíčkové a Teskovi tříletou podmínku, Hudečkovi a Noskovi podmínku o rok kratší. Svoboda dostal podmíněný trest v délce 2,5 roku. Dalších deset obviněných soudy osvobodily. [celá zpráva]
Vrchní soud rozhodl o vrácení věci v září, prozatím však nebylo jasné, z jakého důvodu a koho se rozhodnutí týká. [celá zpráva]
Smlouvy s firmou Haguess
Městský soud totiž nejprve musel obeslat všechny zúčastněné, a teprve poté se k posunu mohl vyjádřit. „Právním názorem vrchního soudu jsme vázáni,” podotkla mluvčí městského soudu Markéta Puci. Dodala, že předseda senátu Alexandr Sotolář bude vrácenou část kauzy znovu veřejně projednávat v týdnu od 17. prosince.
Případ se týká údajně nevýhodných smluv s firmou Haguess, tehdejším vlastníkem práv k opencard. Pražští radní je v dubnu 2012 jednomyslně schválili poté, co jim je doporučila hodnotící komise. Pražský městský soud dospěl k závěru, že odsouzená pětice „pominula při zadávání veřejné zakázky provedení kvalifikované analýzy situace, za níž byla zakázka zadána, alternativ jejího řešení, jejích rizik a nákladů”. Podle zrušeného rozsudku tak tito obžalovaní zvýhodnili Haguess, čímž porušili předpisy o pravidlech hospodářské soutěže a povinnost při správě cizího majetku.
Obžalovaní vinu od počátku odmítají, projekt opencard byl podle nich dlouhodobým problémem z éry primátora Pavla Béma (ODS) a že kvůli dříve uzavřeným licenčním smlouvám nemohli postupovat jinak.