Článek
Sociální demokraté a komunisté, kteří po volbách poprvé v historii České republiky vypadli z dolní parlamentní komory, by nyní podle Medianu získali 4,5 procenta hlasů. Model uvádí, že hnutí Přísaha by získalo čtyři procenta a uskupení Trikolóra Svoboda Soukromníci tři procenta hlasů.
Podle hypotetického přepočtu Práva na mandáty by ANO mělo 76 poslanců, koalice SPOLU by obsadila 66 křesel. Piráti a STAN by měli 39 a SPD 19 mandátů.
Volební potenciál koalice SPOLU i ANO je podle autorů výzkumu velmi vyrovnaný. „Koalice Pirátů a STAN oproti modelu ze září ztrácí volební potenciál i voličské jádro,“ uvedli.
Potenciál ANO je 33 procent, SPOLU 31,5 procenta, PirSTAN 22,5 procenta a SPD 13 procent.
Volební potenciál poklesl proti září ČSSD, KSČM, hnutí Přísaha i Trikolóře.
Podle agentury má hnutí ANO nadpoloviční většinu příznivců ve věkové skupině 55 a více let. Koalice SPOLU oslovuje především lidi mezi 18 a 34 lety a silná je i v populaci 45 až 54 let. PirSTAN boduje u lidí do 34 let.
Voleb by se v listopadu zúčastnilo 68 procent respondentů, což znamená o něco vyšší účast než při letošních volbách do Sněmovny.
V hlasování na začátku října zvítězila nejtěsnějším rozdílem v historii samostatné ČR opoziční koalice SPOLU, pro kterou hlasovalo 27,8 procenta voličů. Dosud vládní hnutí ANO dostalo 27,1 procenta hlasů a zásluhou volebního systému o jeden mandát víc než SPOLU. Třetí skončila koalice Pirátů a STAN, jež dostala 15,6 procenta hlasů, do Sněmovny se ale dostali jen čtyři pirátští kandidáti. SPD volilo 9,6 procenta voličů.

Volební model v prosinci 2021 podle agentury MEDIAN
Ostatní kandidující strany mandáty nezískaly. V současné době se SPOLU a PirSTAN chystají na převzetí vlády, která se bude opírat o 108 poslanců ve dvousetčlenné Sněmovně, zatímco ANO míří do opozice.
Průzkum proběhl od 1. listopadu do 2. prosince a zapojilo se do něj 1073 respondentů.