Článek
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) přitom na jaře slibovala fungující projekt na výstavbu sociálních bytů, kam půjdou miliardy korun. Nyní uvažuje o změnách.
„Programem reagujeme na kritickou situaci v některých regionech a na nutnost přijít s rychlým, přímočarým řešením na zlepšení dostupnosti bydlení. Stavby by se mohly zahájit v září až říjnu,“ říkala ještě v březnu Dostálová.
Dotační program Výstavba vláda schválila v dubnu, když upustila od slibu přijít se zákonem o sociálním bydlení. Obce mohou o peníze žádat od května. Ministerstvo plánovalo dát do programu pro letošek miliardu korun a v každém z následujících roků až tři miliardy korun. Jenže zájem obcí je mizivý.
Sotva do tuctu
„Dotační titul Výstavba má problémové části, kvůli kterým obce nečerpají finanční prostředky a které jdou principiálně proti motivaci občanů se z tíživé životní situace vymanit,“ upozorňuje členka předsednictva Komory Svazu měst a obcí a starostka obce Řečany nad Labem Michaela Matoušková (STAN).
Do začátku října se podle informací ministerstva sešlo jen 11 žádostí o dotaci v celkové výši lehce přesahující 80 milionů korun, o úvěr požádalo ještě méně obcí, a to pouze tři v celkové výši 41 milionů korun.
„Je to debakl,“ hodnotí situaci Matoušková. Důvodem jsou přísné podmínky, které obce od zapojení se do projektu odrazují. Ačkoliv Dostálová v březnu mluvila o tom, že stavět by se mohlo už v září, resort se nyní brání a pomalý rozjezd svaluje na úřednický šiml a zastupitelské prázdniny.
„Nejdříve je nutné upravit či popřípadě vypracovat projektovou dokumentaci s rozpočtem. K podání žádosti je nutné přiložit i další povinné přílohy. Jednou z nich je i investiční záměr, který musí schválit zastupitelstvo obce, což je časově náročná procedura. Navíc zastupitelstva v létě nezasedají,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.
I v souvislosti s tím snižuje resort peníze do projektu. „Právě z důvodu pozvolného nárůstu žádostí je alokována nižší částka, která bude v případě nutnosti navýšena. Nevyčerpaná částka bude převedena do roku 2020,“ dodal Frček.
I tak vláda v návrhu rozpočtu na další tři roky počítá na dotace pouze s částkou do půl miliardy ročně, ačkoliv Dostálová slibovala na dotace dvě miliardy a na úvěry miliardu.
Stát chudé lidi nemotivuje
Obce upozorňují na řadu problémů. Do sociálního bytu se například mohou nastěhovat jen lidé s příjmem lehce nad životní minimum, které je pro jednoho dospělého člověka nyní stanoveno na 3410 korun.
Stát po dvou letech následně životní situaci přehodnotí, a pokud se finanční situace ubytovaných zlepší, musí byt opustit, což podle kritiků jen vede k tomu, že lidé ztratí motivaci k hledání práce. „Primárně nám přece má jít o to, aby se lidé z tíživé situace dostali co nejdříve a aby se do ní již nevrátili a byli schopni si najít vyhovující bydlení,“ kritizuje nastavení Matoušková.
Další výtky obcí směřují k tomu, že byt musí navíc obec pro sociální účely udržovat nejméně 20 let. Jednou z dalších podmínek je i podpora sociální práce. Obec musí zaměstnat sociálního pracovníka, který bude s lidmi komunikovat, i domovníka, jenž se bude o dům starat. Na ty už ale stát peníze nedává, a obec tak musí náklady na jejich platy hradit sama.
Jedna z posledních mnoha výhrad, které obce hlasitě připomínají, je i to, že nemohou z dotace financovat výkup staré nemovitosti k přestavbě. Tu musí odkoupit za své a z dotace následně platit až přestavbu. Dům musí být navíc podle podmínek před výkupem nejméně rok neobydlený.
Podle ministerstva jsou obecně podmínky nastavené standardně a vycházejí z návrhu rozpočtu a ze stavebních předpisů. Benefitem je podle úřadu i to, že program je také pro důchodce.
Ministryně Dostálová přesto po kritice začíná uvažovat o prvních změnách. „Je potřeba program nastavit tak, aby obce měly cílovou skupinu,“ reagovala ministryně s tím, že chystá návrh, aby se příjem pro přidělení bytu neřídil životním minimem, ale průměrnou mzdou. U seniorů by se mohl případně využít průměrný důchod.