Článek
„Vláda dále naši důvěru nemá, dohodu o toleranci jsme vypověděli. Důvěryhodnost se vytratila. Při představě, že se ale (opozice) chopí moci, mě jímá hrůza,“ zdůvodnil rozhodnutí KSČM šéf strany Vojtěch Filip na plénu.
Poslanci debatovali 11 hodin. Pro nedůvěru vládě se nakonec vyslovili poslanci ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů, hnutí STAN, SPD a poslanci Trikolóry. Ze sálu odešli komunisté. Zákonodárci ANO a ČSSD vládu podpořili.
Celkově se pak hlasování účastnilo 171 poslanců, zbylých 29 bylo nepřítomných. Pro návrh se vyslovilo 89 z nich, proti 82.
Babišův kabinet čelil návrhu na vyslovení nedůvěry potřetí. Lídři koalic, kteří hlasování vyvolali, mimo jiné tvrdili, že kabinet nezvládl boj s epidemií koronaviru a nebyl schopen zajistit silnou mezinárodní solidaritu v diplomatické roztržce s Ruskem.
Poukazovali i na údajný Babišův střet zájmů a jeho stíhání v kauze Čapí hnízdo. Šéf ODS Petr Fiala za iniciátory schůze řekl, že důvodů pro vyslovení nedůvěry je mnoho a každý den přibývají další.
Babiš kritiku odmítl a označil svou vládu za úspěšnou. Odmítl také podezření ze střetu zájmů. Uvedl, že za snahou vyslovit nedůvěru kabinetu vidí úsilí, aby odešel z politiky.
„Chcete svrhnout vládu, která prosadila důstojné důchody a radikálně zvedla lidem platy. Zrušením superhrubé mzdy jsme zvedli lidem mzdu o 7 procent,“ hájil kabinet například.